Aprīlis – ko darīt un ko nedarīt saskarsmē ar onkoloģisku saslimšanu

1. Aprīlī pētām un izzinām smagāko projekta “Apaļš kā pūpols!” tēmu. Šīs nu ir tās lietas, par kurām cilvēki, parasti interesējās tad, kad viss jau ir kļuvis pavisam nopietni

Soli pa solim, izejot cauri veselības tēmu klāstam, no veselīga dzīvesveida un profilakses esam nonākuši līdz tēmai, kas, līdzīgi kā pirmā palīdzība, jāzina mums katram. Nekad un nekur nav viegli runāt par tik biedējošu un atbildīgu lietu, kā jau konkrētām darbībām, kas var palīdzēt glābt gan mūsu, gan apkārtējo līdzcilvēku dzīvības, tomēr tas ir ļoti svarīgi to darīt, un darīt laicīgi.

2. Aprīli mēs nespētu pilnībā izprast bez īpaši profesionāla eksperta, tāpēc mums palīdzēja:

Vilnis Sosārs (Onkologs ķīmijterapeits, algologs, docētājs un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Onkoloģijas centra Paliatīvās aprūpes nodaļas vadītājs)

Šeit gan bez liekiem komentāriem no mūsu puses, jo, eksperts Vilnis Sosārs katras skolas komandai, ar skatu nākotnē, ir veltījis šādus vārdus:

Madona: Cilvēka izaugsmes spēks slēpjas patiesās zināšanās. “Māte Google” piedāvā neiedomājamu apjomu informācijas. Īstas zināšanas atrodamas atrodas kaut kur tālāk no kliedzošām reklāmām, agresīvas valodas un absolūtiem apgalvojumiem. Atliek tikai viens – nošķirt graudus no pelavām ar redzīgu skatu, domāt kritiski un pakāpeniski iedziļināties problēmā. Medicīna ir saistīta ar ikviena cilvēka veselību. Ja mums nekas nekait, tad iespējams, mūsu draugi, tuvākie cilvēki pēkšņi uzzina onkoloģisku diagnozi. Sliktākais notiek tad, ja nezini, kur vērsties un kā pareizi darīt. Novēloti tas var maksāt cilvēka dzīvību. Pirmie nopietnie dzīves soļi sākas ģimenē un skolā. Vēlot arī turpmāk dzīves ceļā virzīties pa īstu zināšanu taku, ar skaidru prātu un redzīgu skatu!

Jugla: Onkoloģiskas tēmas nekad līdz šim netika skolās pārrunātas, pētītas un izzinātas. Tas vēlāk daudziem dzīvē radīja bailes, mītus un aizspriedumus pret ļaundabīgām saslimšanām. Rezultātā – nokavēta diagnostika, ārstēšana un loģiski, iznākums bēdīgs. Uzzināt jaunākās metodes, iespējas, zināšanas – tas ir izaicinājums, kas sevi attaisnos dzīves ceļā. Uz sarežģītām lietām jāskatās no patiesu zināšanu skatpunkta. Tad tās kļūst saprotamas, vienkāršākas un interesantas. Lai veicas!

Mārupe: Zaļais koridors nozīmē – ātrāk, labāk, efektīvāk. Protams, ka ikvienu lietu var pilnveidot, bet tas patreiz ir racionālākais veids, kā pēc iespējas agrīnā fāzē noteikt un ārstēt audzējus. Tad ir vislielākā varbūtība vēzi izārstēt radikāli. Svarīgi pēc iespējas plašāk pasniegt lietderīgu informāciju. Skolā – izmantojot skolas TV, e-vidi un sabiedrībā masu saziņas līdzekļus – žurnālus, avīzes, radio, TV, un e- vides iespējas. Tikai šādā formātā efektīgi darbosies gan “zaļais koridors”, gan modernās ārstēšanas metodes. Par šīm tēmām runā speciālisti, savas jomas eksperti. Nezināšana rada maldus, neapzinātus vai arī tieši, pretēji apzinātus, ar noteiktu mērķi – reklāmas nolūkos, pārdodot aspirīna vietā kaļķi. Patiesa problēmu izpratne cilvēkiem palīdz un nekaitē. Novēlu – nekad neapstāties izziņas procesā!

Pūpolcilvēks, Tomass saka tā:   

Vienu soli gudrāks, vienu soli atbildīgāks, vienu soli veselīgāks un laimīgāks – tāds es jūtos pēc tiem astoņiem garajiem projekta mēnešiem, kad mācījāmies un dalījāmies ar uzzināto. Paldies, draugi, ka sastādījāt man kompāniju, ka ņēmāt un devāt.

Pateicībā, Tomass (Pūpolcilvēks).

3. Aprīlī cīņa bija sūra, un pirmo vietu no otrās šķir vien 0.3 punkti.

Te mums gāja kā hokeju komentējot. Ja sākumā pārliecinošu uzrāvienu parādīja Mārupes vidusskolas komanda, tad vēlāk atklājās, ka arī Madonas vērtējums nemaz neatpaliek, bet nu, pirmā vieta ir un paliek pirmā vieta:

Rīgas Juglas vidusskola: 21.3 punkti

Mārupes vidusskola: 27.6 punkti

Madonas pilsētas vidusskola: 27.3 punkti

4. Aprīlī, tiklīdz saskaitījām punktus un noteicām mēneša uzvarētājus, tā uzreiz ņēmām saulesbrilles, iedeguma krēmu un braucām uz piedzīvojumu parku „Milžu taka” un Nacionālo botānisko dārzu, jo tur, tieši 9. maijā, mums bija noslēguma pasākums, kurā rāpāmies gar koku galotnēm, pārrunājām, kā mums gāja projektā, un pildījām pēdējo noslēguma pārbaudījumu, lai saprastu, kurš tad ir vis-vislielākais uzvarētājs šajā projektā.

UN projekta „Apaļš kā pūpols!” vis-vislielākais uzvarētājs ir MADONAS PILSĒTAS VIDUSSKOLAS KOMANDA „MĒS NO MADONAS”!!!

Hip-hip-urrā! Mums bija liels prieks ar jums strādāt, jo jūsu uzcītība un atraktivitāte ir iedvesmojoša! Ja godīgi, tad 9. maijā, vistuvāk iepazināmies ar skolu jauniešiem, un bijām patiesi priecīgi novērot tiešām daudz labu īpašību projekta dalībniekos. Paldies jums par to!

Veselīgu vasaru,

„O fonds”

Te apskatāmi aprīļa rezultāti:

Juglas vidusskola – darba gaitas apraksts

Madonas pilsētas vidusskola – komandas “Mēs no Madonas” prezentācija “Pieejamie ārstēšanās resursi un atbalsts, bailes medicīnā”

Mārupes vidusskola – darba gaitas apraksts un aptaujas rezultāti

Mārupes vidusskola – informācijas apkopojums „Zaļais koridors”

Mārupes vidusskola – prezentācija „Pieejamie ārstēšanās vēža resursi un atbalsts”