Diskusija “Vai vēzi var izārstēt?”

“Informācija par vēzi ir ļoti svarīga gan slimības pašos pirmsākumos, kad ar to var tikt galā salīdzinoši viegli, gan arī tad, kad vēzis ir attīstījies. Strausa politika šajā gadījumā ir slikts pavadonis. Tikai informēts cilvēks var palīdzēt sev vai saviem tuviniekiem, ja tāds brīdis pienāk.”, Vilnis Sosārs, onkologs ar 34 gadu darba pieredzi onkoloģijā, Latvijas onkoloģijas centra Paliatīvās aprūpes nodaļas vadītājs.

Š.g. 28. novembrī Tukuma novada domē notika “O fonds” un Tukuma novada domes kopīgi rīkota diskusija iedzīvotājiem “Vai vēzi var izārstēt?”

Veselības ministrijas Nacionālā veselības dienesta Kurzemes nodaļas vadītājas vietniece Anita Zolmane iepazīstināja iedzīvotājus ar pakalpojumiem, kas tiek apmaksāti no valsts budžeta, kā arī izstāstīja, cik liels finansējums onkoloģiskajiem pacientiem ir pieejams no valsts, kas diemžēl daudzos gadījumos nav pietiekams. VMNVD pārstāves prezentāciju variet skatīt “O fonds” mājaslapā http://ofonds.lv/vmnvd-skaidro-valsts-finansejuma-iespejas-onkologiskajiem-pacientiem/

Diskusijas dalībnieki stāstīja par savu personisko pieredzi, kas spilgti raksturo medicīnas personāla komunikācijas problēmas. Pacients izjūt nevērīgu attieksmi, viņam tiek sniegta neprecīza vai pat nepareiza informācija, kas jau tā grūto ārstniecības procesu padara vēl sarežģītāku. VMNVD pārstāve apliecināja, ka diemžēl valsts līmenī tuvākā laikā netiek plānoti pasākumi, lai uzlabotu medicīnas personāla komunikācijas prasmes. Patlaban ir vērojama augsta personāla nepietiekamība, kas nozīmē, ka medicīnas iestādēm ir jāsamierinās ar ārstiem un māsām, kas nereti ir pārguruši darbā, strādājot vairākās maiņās, un ne vienmēr spēj iedziļināties konkrētā pacienta vajadzībās.

Latvijas onkoloģijas centra Paliatīvās aprūpes nodaļas vadītājs Vilnis Sosārs iepazīstināja diskusijas dalībniekus ar vispārēju statistiku par vēža pacientiem Latvijā, kā arī pārdesmit slaidos vizuāli demonstrēja dažādu vēža veidu izpausmes un to biežākos rašanās cēloņus.

Pasākuma apmeklētāji interesējās gan par to, kas izraisa vēzi, gan par to, kā ar to var cīnīties. Diskusijas mērķis bija runāt par vēzi, lai tas cilvēku apziņās nesaglabātos kā tabu temats. Jo mēs vairāk zināsim par šīs slimības izraisītājiem un ārstēšanas gaitu, jo labāk varēsim cīnīties ar šo 21. gadsimta izaicinājumu.

Pasākuma gaitā norisinājās arī skolu veselības veicināšanas vēža profilakses projekta “Apaļš kā pūpols!” konkursa darbu vērtēšana. Novembrī jaunieši veidoja instalācijas par tēmu “vēzis”. Piedalījās Tukuma Raiņa ģimnāzija, Tukuma 2. vidusskola un Zemgales vidusskola. Šoreiz darbu vērtēšana tika uzticēta iedzīvotājiem, kas apmeklēja augstāk minēto diskusiju. Ar lielu balsu pārsvaru jau trešo mēnesi pēc kārtas uzvaras laurus plūca Zemgales vidusskola. Izskatās, ka šis ir nopietns pieteikums uz uzvaru projektā un noslēguma braucienu uz “Milžu taku”. Sirsnīgi sveicam! Bet… vēl tomēr var pacīnīties.