Februāris – garīgās veselības, nākotnes plānu un profesiju izvēles mēnesis

  1. Projekta „Apaļš kā pūpols!” gaitā ir pienācis svarīgs brīdis, kad runājam par savas garīgās veselības kopšanu un nākotnes plānu veidošanu, ar uzsvaru uz profesijas izvēli.

Jautāsiet, kāpēc brīdis ir svarīgs? Tāpēc, ka, ņemot vērā mūsu projekta dalībnieku – Rīgas Juglas vidusskolas, Mārupes vidusskolas un Madonas pilsētas vidusskolas jauniešu – vecumu, ir pienācis izšķirošs un izšķirīgs brīdis, kad jāizvēlas, kas tad dzīvē jādara, vai tieši otrādi, noteikti nav jādara. Februārī no visvisādiem rakursiem skatījām, grozījām, pētījām dažādas situācijas un dzīves stāstus, kuros to galvenajiem varoņiem bijis, ir vai būs jāpieņem lēmums, kas nav nekāds vienkāršais, vien-vārd-sakot, nav saistīts ar piektdienas zeķu krāsas izvēli.

Situācijas var apskatīt te, un padomāt, kādi tad varētu būt tie pareizie vai nepareizie – darbi vai nedarbi.

 

Februārī kopā ar mums bija:

Signe Subatniece (Pētniece, “Latvijas Pārmantotā vēža biedrība” valdes locekle, RSU studiju programmas “Sabiedrības veselība” vadītāja, veselības veicināšanas koordinatore, un vēl Latvijas sabiedrības veselības asociācijas valdes locekle).

Mūsu eksperte, Signe, februārim veltījusi šādus vārdus: “Ar patiesu interesi lasīju un skatījos visu trīs skolu uzdevumu risinājumus. Prieks, ka skolēni ar izpratni un nopietnību analizēja dažādas dzīves situācijas, kad izvēle nav tik viegla. Projektu uzdevumā tika ieguldīts darbs, gūtas jaunas atziņas, kuras, iespējams,  palīdzēs tālākās gaitās. Arī klātienes viedokļu apmaiņa bija saturīga un jēgpilna.”

Un, kā vienmēr, mūsu visneatkarīgākais eksperts pasaulē, Tomass (Arnolds Ferdinands) vai Pūpolcilvēks:

Kad izlaidumā skolas direktors dziļdomīgi paziņo – “Tagad jums visas durvis ir vaļā.”, tad tik sāc domāt. Tieši kuras durvis ir vaļā, kuras vispār tevi interesē un kuras tu nekad nedomāsi vērt. Klusībā apzinies, ka tavs nākamais solis ir svarīgs, ka tas var ietekmēt visu turpmāko dzīvi, ka vari kļūdīties, ka tā īsti varbūt pat neesi tam gatavs, bet tomēr – lielo cilvēku pasaule ir liels vilinājums un kāja šajā pasaulē ir jāsper. Un, tātad,… kā veikt pareizo izvēli??

Pūpolcilvēks ar lielu interesi lasīja skolu prezentācijas un cerēja smelties padoma. Tik daudz vērtīgu atziņu un interesantu risinājumu, kur stingra pārliecība, ka kaut kas taču prātīgs ir jādara ar savu dzīvi, mijās gan ar bažām par izdošanos, gan tīri racionāliem finanšu aprēķiniem. Un ko tad lai dara tie, kam PILNĪGI un TOTĀLI nav nekādu ideju, ko darīt pēc skolas! Jāpeld pa straumi, jātiek kādā budžetiņā, vai varbūt aizbraukt brīvprātīgo kustībā un mierīgi pārdomāt savas intereses.

Viens gan ir skaidrs – kā saka E. Veidenbaums: “Dzīve ir laba, ja mērķis ir labs”. Gudrs bija mūsu jaunstrāvietis.

Lai mums visiem izdodas!

  1. Mēneša rezultāti jau ir visiem zināmi, tas sen vairs nav noslēpums un nav jēga rībināt bungu skaņas, jo

mēs atkal, 22. februārī noorganizējām jauku (arī nopietnu) pasēdēšanu, kur jau izpļāpājām rezultātus un nosuminājām visus dalībniekus. Bija traki interesanti, jo bijām RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā (ar skatu uz nākotni, jā), kur ne tikai prezentējāmies, dalījāmies ar viedokļiem, filosofējām un diskutējām, bet arī aplaidām skaidu loku pa pašu centru. Tas bija lieliski, izstaigājām visādus interesantus kabinetus, kur mitinājās „cilvēki”, kuriem sniedzām medicīnisko palīdzību. Vienu vajadzēja elpināt, citam noņemt asinis, vēl vienai dāmai bija jāpieņem dzemdības. Tas bija tiešām interesanti un, protams, uzzinājām arī daudz kā jauna. Liels paldies RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centram par uzņemšanu, kā arī par interesanto ekskursiju vadīšanu!

Kā jau skolā mēdz teikt, „Atkārtošana – zinību māte”, te ir februāra rezultāti rakstiskā formātā:

Rīgas Juglas vidusskola: 24 punkti

Mārupes vidusskola: 24.75 punkti

Madonas pilsētas vidusskola: 25.5 punkti

Te tie rezultāti ir tik līdzīgi, ka, kā teiktu Tomass: „Uzvar visi un nezaudē neviens!”

  1. Kad ziema iet uz otru pusi un sāk parādīties saule, uz ielām var manīt arvien vairāk sarkanu degunu. Martā – par sauļošanos!

D vitamīns jau ir laba lieta, bet, kas par daudz, tas par skādi! Pēc marta mēs noteikti zināsim krietni vien vairāk par šo vienu teikumu!

Te būs neliels ieskats jauniešu februāra rezultātos:

Rīgas Juglas vidusskola – prezentācija par darba gaitu skolā

Mārupes vidusskola – skolēnu klašu plakāti

Madonas pilsētas vidusskola – komandas “Mēs no Madonas” prezentācija “ Izvēles mūsu dzīvē un garīgā veselība”

Savukārt te ir fotoreportāža no notikumu vietas, RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra, 22. februārī: