Februāris – miegs

“O fonds” projekta “Apaļš kā pūpols!” ir aizvadīts piektais tematiskais mēnesis. Šomēnes tika runāts par tik ļoti svarīgo tēmu – miegs. Projekta dalībnieku iesūtītās atbildes izskatīja un vērtēja “O fonds” žūrija un pieaicinātais eksperts Dr. Signe Subatniece – RSU Onkoloģijas institūta Pārmantotā vēža pētniecības nodaļas pētniece, Stradiņa KUS Pārmantotā vēža konsultatīvā kabineta veselības veicināšanas koordinatore.

Mūsu projektā “Apaļš kā pūpols!” Jūs piedalāties jau otro gadu. Sakiet, kāpēc jūs uzskatiet, ka ir svarīgi ar bērniem runāt par veselības veicināšanu un šajā gadījumā – vēža profilaksi?

Bērni nedzīvo atrauti no sabiedrības. Vēzis ir slimība, par kuru ikviens no mums labprāt nekad neuzzinātu, tomēr gandrīz ikvienā ģimenē kāds ir saskāries ar šo diagnozi . Mūsdienās vārds – ļaundabīgais audzējs nav nolemtība un tādēļ ir jāzina iespējamie riska faktori, dzīves stila paradumi, kurus mazinot vai mainot, iespējams no slimības izvairīties, kā arī laicīgāk to atklāt. Informējot jauniešus par vēža profilaksi, iespējams, nākotnē mums būs izglītoti cilvēki, kuri rūpēsies par savu un savu līdzcilvēku veselību.

Kā jūs vērtējat sabiedrības izpratni par vēzi?

Sabiedrībā aizvien vēzis tiek uzskatīts par nāvējošu slimību, lai gan  situācija pēdējos 20-30 gados ir pozitīvi mainījusies. Mūsdienu tehnoloģiju un informācijas laikmetā pārsteidzoša ir daļas iedzīvotāju neinformētība, nezināšana par it kā vienkāršām lietām. Iespējams, tā ir arī veselības aprūpes speciālistu vaina. Mums šķiet – kā to var nezināt, bet var. Tādēļ, ja iespējams, vienmēr ir jāpārliecinās vai cilvēks ir sapratis tam sniegto informāciju.

Vai jūs variet minēt kādus spilgtus piemērus, kas liecinātu par cilvēku nepareiziem pieņēmumiem attiecībā uz vēzi.

Nereti ārsta vizīti aizstāj pašārstēšanās ar dažādiem “ brīnumu” līdzekļiem un rezultātā sekas var būt ļoti bēdīgas. Ir dzirdēti stāsti par vēža ārstēšanu ar petroleju u.c. neiedomājamiem līdzekļiem. Nevajadzētu censties apkarot vēzi tikai ar dabas līdzekļiem. Iespējams, ka paralēli tradicionālai medicīnai tie palīdz, tomēr to lietošana būtu ļoti nopietni jāpārdomā, lai nebūtu situācijas, kad pēc pašārstēšanās griežamies pie ārsta, bet tas palīdzēt vairs nevar.

Jūsu patreizējā darba vieta ir Pārmantotā vēža kabinets P.Stradiņa universitātes klīnikā. Pastāstiet, lūdzu, sīkāk par šī kabineta darbību un kas pie jums var vērsties.

Aptuveni piektā daļa no visiem ļaundabīgajiem audzējiem ir pārmantoti. Tas nozīmē, ka audzēja attīstību nosaka noteikti gēnu defekti jeb mutācijas, kas tiek pārmantotas no paaudzes paaudzē. Ja cilvēkam ir šāda gēnu mutācija, tad risks saslimt ar vēzi dzīves laikā ir paaugstināts. Pie mums nāk cilvēki, kuru ģimenēs ir bijis vēzis. Atnākot uz konsultāciju, vispirms tiek apzināta cilvēka ģimenes onkoloģiskā anamnēze, t.i. tiek jautāts par tuviniekiem, kuriem bijušas ļaundabīgas saslimšanas. Izvērtējot ģimenes ciltskoku lemjam- ir aizdomas par pārmatotu vēzi vai nav. Ja ģimenē ir bijis krūts vai olnīcu audzējs, tad tiek ņemts asins paraugs ģenētiskai analīzei. Visi kabineta apmeklētāji saņem rekomendācijas par tālākiem profilaktiskajiem pasākumiem. Veicinot profilaksi pārmantotā vēža riska grupās, ir iespējama agrīna diagnostika un līdz ar to arī pacientu dzīvildzes pagarināšana un dzīves kvalitātes uzlabošana.

Februāra mēneša tēma projektā “Apaļš kā pūpols!” bija “miegs”.  Kāda tad ir miega nozīme cilvēka kopīgā veselībā?

Miegs ir būtiska cilvēka veselības sastāvdaļa, pat dzīvības nepieciešamība. Cilvēks guļot atjaunojas, gūst jaunu enerģiju un spēku, lai nākamajā dienā varētu atkal darboties. Miegs ietekmē cilvēka dzīves kvalitāti un labsajūtu.

Jaunieši bieži mēdz grēkot attiecībā uz labu izgulēšanos – ballītes vai saspringtas pēdējā brīža mācības pirms pārbaudes darbiem. Vai neizgulētā miega stundas ir iespējams “atgūt”, piemēram, ilgāk guļot otrā dienā?

Cilvēkam naktī jāpavada vidēji 8 stundas miegā, bet tas ir atkarīgs no katra cilvēka individuāli.
Saistībā ar bioloģiskām izmaiņām, pusaudžiem nepieciešams vairāk miega – vismaz 9 stundas naktī. Taču bieži jaunieši dodas gulēt vēlāk vai reizē ar pieaugušajiem. Tomēr jāņem vērā jaunieša aktīvais un noslogotais dzīvesveids – agrā došanās uz skolu, intensīvā slodze skolā, mājasdarbi, pēc skolas aktivitātes, laiks, kas nepieciešams draugiem un citām izklaidēm. Tam visam nepieciešams daudz enerģijas un arī laika. Jaunieši bieži izvēlas atteikties no miega „visa pārējā labā”. Savukārt, tas ietekmē spēju koncentrēties skolā, pasliktina garastāvokli un parādās problēmas attiecībās ar vienaudžiem un pieaugušajiem.
Vai var “atgūt”  neizgulēto miegu? Ir pieņēmums, ka vienā negulētā naktī zaudēto miegu var atgūt tikai kvalitatīvā divu nākamo nakšu miegā.

Mūsdienās daudzās darba vietās ir ieviestas nakts maiņas. Vai tās kaitē cilvēka veselībai un kā to novērst?

Nakts maiņu darbs izjauc normālu cilvēka bioritmu. Vairākos zinātniskos pētījumos atklāts, ka starp strādāšanu naktī un veselības problēmām pastāv sakarība – paaugstinās risks saslimt ar vēzi, sirds slimībām, diabētu, aptaukošanos un depresiju.
Maiņu darbs ietekmē ne tikai veselību, strādāšana naktīs negatīvi ietekmē darbinieka sociālo un ģimenes dzīvi, uzliek slogu attiecībām ar partneri un bērniem.
Kā to novērst? Tādas viennozīmīgas atbildes nav. Vienkāršākais padoms – mainīt darbu, bet tas ne vienmēr ir iespējams. Jāatrod optimāls darba režīms, lai pēc iespējas mazinātu ietekmi uz indivīda pašsajūtu un veselību.

Februāra mēnesī projekta “Apaļš kā pūpols!” dalībnieces –  Tukuma Raiņa ģimnāzija, Tukuma 2. vidusskola un Zemgales vidusskola, meklēja un apkopoja informāciju par miega nozīmi organismā un, lai aktualizētu miega nozīmi skolēnu vidū, izveidoja spēli. 

Februāra mēneša uzvarētājs ar viena punkta pārsvaru no otrās vietas ieguvēja ir Tukuma Raiņa ģimnāzija!

Apsveicam ar pirmo uzvaru un sūtām “Tukuma piens” kārumus.

 

Projekta dalībnieku darbi par tēmu “Miegs” ir apskatāmi te, zemāk.

Tukuma 2. vidusskola

T2vsk._Speles noteikumi

T2vsk._jautajumi_spelei

T2vsk._Miega spele

Zemgales vidusskola

ZEVID_miega_spele

Tukuma Raiņa ģimnāzija

TR_gimn._bio

TR_gimn._spele_noteikumi