JANVĀRIS – MIEGS

Skolu veselības veicināšanas projekts „Apaļš kā pūpols!” turpinās arī Covid-19 sarežģītajos apstākļos. Janvārī projekta dalībnieku uzdevums bija izveidot spēli par ļoti svarīgu mūsu dzīves sastāvdaļu – miegu.

Kā zināms, miegs un tā kvalitāte ietekmē mūsu labsajūtu, taču tas ir vienlīdz svarīgs arī mūsu veselībai. Guļot cilvēks atjaunojas, gūst jaunu enerģiju, lai nākamajā dienā varētu turpināt darboties. Veselīgs un sakārtots miega režīms ilgtermiņā var palīdzēt novērst arī saslimšanu ar vēzi, sirds slimībām, aptaukošanos un depresiju.

Diemžēl tieši jaunieši ir tie, kuri miega trūkumu mēdz uztvert visvieglprātīgāk – ballītes, pēdējās nakts saspringta mācīšanās pirms kontroldarbiem vai vēlu ievilkušās virtuālās sarunas ar draugiem. Nereti tas tiek darīts ar domu, ka miega rezerves izdosies atjaunot brīvdienās paguļot ilgāk. Taču tas nav tik vienkārši. Katram cilvēkam tas ir individuāli, taču vidēji pieaugušam cilvēkam miegā vajadzētu pavadīt 8 stundas, savukārt pusaudžiem vidēji pat 9 stundas. Ir veikti pētījumi, kas pierāda, ka, lai organismam kompensētu nepilnvērtīga miega naktis, vismaz nākamajām divām naktīm jābūt pilnvērtīgi nogulētām.

Nevajadzētu aizmirst arī par to, ka jauniešu dzīve jau tāpat ir pietiekami aktīva un saspringta, lai to lieki nepakļautu tādam stresam kā miega trūkums. Agra celšanās no rītiem, koncentrēšanās mācību stundās,

stress pārbaudes darbos, mājasdarbu veikšana, kā arī dažādas ārpusstundu aktivitātes prasa daudz enerģijas, ko palīdz sniegt pareizs un sakārtots miega režīms.

Ilgtermiņā neveselīgs un saraustīts miegs var novest pie slikta garastāvokļa un konfliktiem ar apkārtējiem, ātras noguruma sajūtas, koncentrēšanās grūtībām mācībās, atmiņas pasliktināšanās, tāpat arī paaugstināta depresijas riska. Būtu svarīgi paturēt prātā arī faktu, ka liela daļa autoavāriju un nelaimes gadījumu darbos rodas miegainības dēļ. Tāpēc ir tik svarīgi izdarīt kaut ko pavisam vienkāršu – izslēgt datoru, nolikt telefonu un doties gulēt, lai sargātu savu veselību un neapdraudētu līdzcilvēkus.

Ar projekta „Apaļš kā pūpols” dalībnieku – Daugavpils novada Špoģu, Vaboles un Zemgales vidusskolu komandu – janvārī izstrādātajām miega spēlēm varam iepazīties zemāk.

Pūpolprojektā zaudētāju nav – iegūst visi! Taču šomēnes gardās balvas no mūsu atbalstītāja A/S „Latvijas Maiznieks” saņems Špoģu vidusskola! Apsveicam uzvārētāju un pateicamies arī pārējiem projekta dalībniekiem!

Miega spēle_Špoģu vsk.

Spēles noteikumi_Miegs_Špoģu vsk.

Fotoobjekti_Vaboles vsk.

miega kartītes_Vaboles vsk.

Miega mīkla atbildes_Vaboles vsk.

Miega mīkla_Vaboles vsk.

MIEGAtons noteikumi_Vaboles vsk.

Miega spēle_Zemgales vsk.