Limfomas pacientu atbalsta programma “Dzīvo tālāk!” noslēgusies.

Ar skanīgu „Rīga dimd” darba dienas pēcpusdienā Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas zēnu kora dalībnieki diriģenta Romāna Vanaga vadībā pārsteidza ikvienu tirdzniecības centrā ORIGO pie „Mēness aptiekas”. Tā izskanēja Repharm labdarības programmas „Dzīvo tālāk!” akcija, atgādinot par gada laikā paveikto  un informējot par valsts lēmumu turpmāk finansēt pozitronu emisijas tomogrāfijas jeb PET/CT izmeklējumu limfomas pacientiem.

Veselības uzņēmumu grupas „Repharm” finansētā programma „Dzīvo tālāk!” kopš 2017. gada septembra ir nodrošinājusi pozitronu emisijas tomogrāfijas jeb PET/CT izmeklējumu apmaksu visiem limfomas pacientiem, kuriem ar ārstu konsilija slēdzienu mūsdienīgais izmeklējums bijis nepieciešams. Ar šā gada septembri limfomas pacientu izmeklējumu apmaksas stafeti uzņemas valsts, maksājot no valsts budžeta līdzekļiem. Programmas ietvaros izmeklējums veikts vairāk nekā 160 pacientiem ar limfomas diagnozi. Analizētie dati liecināja, ka audzēja terapijas laikā veicot pozitronu emisijas tomogrāfiju, 68% gadījumu limfomas pacientiem bija iespēja precizēt un mainīt ķīmijterapijas devu. Lielākajai daļai ķīmijterapijas kursu varēja mainīt, ķīmijterapijas devas samazinot.

Dins Šmits, REPHARM ģenerāldirektors: Valsts apņēmība uzņemties atbildību par mūsdienīgas vēža diagnostikas pieejamību limfomas pacientiem ir nozīmīgs panākums. Esam gandarīti, ka, pateicoties mūsu programmas „Dzīvo tālāk!” finansējumam vitāli nepieciešamo izmeklējumu gadu varēja saņemt visi, kam nepieciešams. Uzņēmumu grupa „Repharm turpinās meklēt sadarbības ceļus, lai iesaistītos kardināli nozīmīgos veselības aprūpes projektos, ar savu rīcību mudinot līdzdarboties un pieņemt Latvijas iedzīvotājiem labvēlīgus lēmumus veselības aprūpē.”

Profesore Sandra Lejniece, Latvijas Hematologu asociācijas prezidente: „PET izmeklējums limfomu gadījumos ļauj samazinātu kaulu smadzeņu biopsiju un histoloģisko izmeklējumu veikšanu, ļauj ātrāk un medicīniski pamatotāk izlemt par tādu dārgu terapijas metožu kā augstu devu ķīmijterapija un cilmes šūnu transplantācija pielietošanu. Pacientiem tas īpaši svarīgi – jo metabola remisija un izārstēšanās tiek panākta ātrāk un ar mazāku terapiju – jo nākotnē viņiem ir mazāks sekundāro audzēju un sirds patoloģiju skaits, kas savukārt valstij atkal prasīs jaunus medicīniskās aprūpes līdzekļus.

Inese Valdheima, Ofonds valdes priekšsēdētāja: „Programmas laikā 161 limfomas pacientam, katram ar savu dzīves stāstu, pieredzi, jaunam un vecam, arī bērniem tika pilnībā apmaksāts PET/CT izmeklējums. Zinot, ka tas ir grūtā atveseļošanās ceļa pats sākums, no sirds novēlu ikvienam veiksmi un atgriešanos dzīvē! Programmai bija arī virsuzdevums  stāstīt par izmeklējuma augsto efektivitāti un svarīgumu vēža diagnostikā, lai veicinātu ātrāku tā iekļaušanu valsts kompensējamo izmeklējumu sarakstā. Kopīgu pūļu rezultātā izmeklējums limfomām sarakstā nu ir iekļauts.

Aleksandrs Ņemirovskis, t/c “Origo” vadītājs: “Esam priecīgi uzņemt šī projekta svinīgo pasākumu tieši “Origo”. Ticam, ka ar šo ziedojumu tiks uzlabota slimību diagnostika un nākotnē onkoloģisko pacientu skaits tikai samazināsies. Sakām arī lielu paldies Jāzepa Mediņa mūzikas skolai par brīnišķīgo priekšnesumu un novēlam,lai izdodas turpināt muzikālās kora tradīcijas gan Origo, gan Latvijā un plašajā pasaulē.

Limfomas pacientu atbalsta programma “Dzīvo tālāk!” darbojās no 2017. gada septembra. Programmā bezmaksas pozitronu emisijas tomogrāfija jeb PET/CT izmeklējumi veikti 161 limfomas pacientam, tostarp bērniem. PET/CT metode ir iekļauta arī starptautiskās ārstēšanas vadlīnijās. Ņemot vērā būtiskās PET/CT izmeklējuma priekšrocības un izmeklējuma ekonomisko efektivitāti, šobrīd to apmaksā no valsts budžeta.