MARTS – SAUĻOŠANĀS

Ir pagājis vēl viens skolu veselības veicināšanas projekta „Apaļš kā pūpols!” mēnesis. Šomēnes projekta dalībnieki pētīja sauļošanās ietekmi uz veselību un veidoja aptaujas, pēc kurām veica datu analīzi.

Pavisam drīz jau klāt būs pavasaris, ko visi tik ļoti gaidām. Pēc ilgās ziemas ir tik patīkami atrasties laukā un baudīt saules starus. Taču, lai šī šķietami nevainīgā nodarbe nenodarītu veselībai ļaunumu, der atcerēties vairākus priekšnoteikumus.

Lai arī atrašanās saulē uzlabo cilvēka pašsajūtu un saule veicina vitamīna D veidošanos organismā, būtu jāpatur prātā, ka sauļošanās nav veselīga. UV starojums iekļūst ādas dziļākajos slāņos un bojā šūnas, kas savukārt var izraisīt ļaundabīgu audzēju rašanos. SPKC dati rāda, ka Latvijā visizplatītākais ļaundabīgā audzēja veids ir tieši ādas vēzis.

Nereti pastāv uzskats, ka gūt ādas apdegumus var tikai vasaras svelmē, tomēr tā nebūt nav. Jau aprīļa un maija saules stari izstaro pietiekami daudz UV starojuma, lai āda apdegtu, tāpēc aizsargkrēmu ir vērts sākt lietot jau agrā pavasarī un pat ziemā, ja paredzēta ilgstoša uzturēšanās saulē. Lai ādai nenodarītu kaitējumu, bez aizsargkrēma saulē drīkst atrasties ne ilgāk par 15 minūtēm.

Turklāt jāatceras, ka saules stari visiedarbīgākie ir no plkst. 11 līdz 16, tāpēc šajā laikā labāk būtu izvairīties no ilgstošas uzturēšanās saulē, labāk izvēloties ēnu un nosedzot ķermeni ar vieglu apģērbu, kā arī neaizmirstot galvas segu un saulesbrilles ar UV filtru. Īpaša uzmanība jāievēro uzturoties sniega, smilšu un ūdens tuvumā, jo tie atstaro UV starus. Interesanti, ka arī mākoņainās dienās līdz pat 80% UV staru var nokļūt līdz zemes virsmai.

Nereti rodas jautājums, kādu aizsargkrēmu izvēlēties, jo to piedāvājums veikalos un aptiekās ir ļoti plašs. Izvēlies tādu aizsarglīdzekli, kura saules aizsardzības indekss (SPF) nav zemāks ar 15. Jo augstāks šis indekss, jo labāka aizsardzība. Bērniem un cilvēkiem ar paaugstinātu jūtību pret sauli ieteicams lietot līdzekļus ar SPF 50. Līdzeklis jāuzklāj uz ādas 20-30 minūtes pirms sauļošanās, tas jāatkārto ik pēc 2 stundām, kā arī pēc peldēšanās.

Ja tomēr gadījies saulē pavadīt pārāk daudz laika un gūt ādas apsārtumu, tad būtiski ir pēc tam ādu mitrināt un atvēsināt. Tam labāk izmantot aptiekā pieejamos līdzekļus, neaizraujoties ar tautas metodēm. Savukārt, ja pēc sauļošanās novērojamas karstuma dūriena pazīmes (reiboņi, galvassāpes, slikta pašsajūta un ievērojami paaugstināta ķermeņa temperatūra), cietušais nekavējoties jāpārvieto uz vēsu vietu un jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Tāpat arī atcerēsimies, ka saules peldes kategoriski nav ieteicamas ādas vēža pacientiem. Īpaši piesardzīgiem jābūt arī cilvēkiem ar lielu dzimumzīmju skaitu, grūtniecēm un cilvēkiem ar sirds un asinsvadu saslimšanām.

Rūpēsimies par savu veselību un sauļosimies prātīgi! 

Ar projekta „Apaļš kā pūpols” dalībnieku – Daugavpils novada Špoģu, Vaboles un Zemgales vidusskolu komandu – martā veikto aptauju datu analīzi varam iepazīties zemāk.

Pūpolprojektā zaudētāju nav – iegūst visi! Taču šomēnes gardās balvas no mūsu atbalstītāja A/S „Latvijas Maiznieks” saņems Vaboles vidusskola! Apsveicam uzvārētāju un pateicamies arī pārējiem projekta dalībniekiem!

 

Sauļošanās_Zemgales vsk.

Sauļošanās_Vaboles vsk.

Sauļošanās aptaujas analize_Špoģu vsk.

VisiDati.lv_aptauja_Špoģu vsk.