Marts – sauļošanās un saules ietekmes pētīšanas mēnesis

  1. Martā projekta „Apaļš kā pūpols!” dalībnieki bauda pavasari un uzņem D vitamīnu. Tomēr, ar visiem pavasara priekiem jābūt uzmanīgam, un, galvenais, labi informētam.

Nu jau pavasaris vairs nav ne aiz kalniem, ne tiem priekšā, tas viennozīmīgi ir klāt! Tāpēc, sagatavojoties vasaras karstumam un saules peldēm, svarīgi likt aiz auss vairākas lietas, kas palīdzēs būt veseliem un veselīgiem. Ar šo svarīgo lietu likšanu aiz auss arī nodarbojās mūsu projekta jaunieši.

  1. Martā izziņas procesos, lai saprastu kas labs, kas slikts mums palīdzēja:

Elga Sidhoma (Sertificēta ārste dermatoloģe, veneroloģe un Rīgas Stradiņa universitātes Anatomijas un antropoloģijas institūta Morfoloģijas katedras docente, Morfoloģijas laboratorijas vadītāja)

Mūsu eksperte atzina, ka ar lielu interesi iepazinās ar visiem iesūtītajiem materiāliem: „Tiešām prieks par to, ka arvien vairāk tiek domāts par pareizu uzturēšanos saulē (t.sk., drošākie diennakts laiki) un aizsardzību no ultravioletā starojuma. Priecēja tas, ka ir zināma ne tikai ādas vēža eksistence, bet pat tā dažādie veidi! Tāpat arī svarīgi izprast D vitamīna dažādo, bet ļoti svarīgo nozīmi mūsu organismā. Atraktīvs bija Rīgas Juglas vidusskolas sagatavotais video par D vitamīnu. Tāpat arī svarīgi, ka tiks izglītoti citi skolēni – izglītojošs raksts skolas mājaslapai Rīgas Juglas vidusskolā un prezentācijas demonstrējums Mārupes vidusskolas TV. Pavisam garšīgi izklausījās arī Madonas pilsētas vidusskolas skolnieces, Laumas, sagatavotās receptes ar D vitamīnu bagātai maltītei.Vienīgi kā dermatologam gan gribētos iebilst, ka veselīga solārija apmeklēšana gan nav iespējama un patiesībā veselas ādas un ādas vēža profilakses nolūkos solārijs vienkārši nav jāapmeklē. Gribētos arī minēt, ka saule pūtīšu veidošanos nemazina, bet tikai uz īsu brīdi tās redzamas mazāk, taču sekojoši iespējama tumšu pigmentāciju veidošanās. Kā arī ādas vēzi pēc roku ādas stāvokļa nevar “viegli nolasīt” – saulei atklātās vietas var norādīt uz fotobojājuma apjomu. Lai gaišs, silts un saulains pavasaris un izdodas!”

Un, nekādi neiztiekam arī bez mūsu vispavasarīgākā Pūpolcilvēka Tomasa vērtējuma:

Marts ir klāt, marts ir klāt! Saulīte aizvien biežāk sāk sildīt ziemā nosalušos vaigus un mazie apaļie pūpolpūkaiņi steidz izrādīt savas baltpelēkās cirtas. Šis, protams, ir Pūpolcilvēka vismīļākais mēnesis:))), jo “Apaļš kā pūpols, vesels kā rutks!”

Arī jaunieši šomēnes bij riktīgi pacentušies. Laikam visus priecē saulainā tēma.

Pūpolcilvēks tomēr bija pārdomās – vajag, vai nevajag tajā solārijā līst iekšā. Dakteris Karls saka, ka tur NEKĀ veselīga nav, nu VISPĀR NEKĀ veselīga. Arī tā kaste izskatās tik aizdomīga – iebāž tevi tur iekšā un cepina kā tādu desiņu uz grila. Jaukā solārija darbiniece izsmeļoši skaidroja Juglas vidusskolas video puisim, kas jāievēro, lai nenodarītu sev skādi, bet tomēr tomēr, kāpēc tai zārka kastē vispār jālien iekšā, ja laukā spīd mīļā labā īstā saulīte!! Pūpols negribētu izskatīties ne apsvilis, ne sažuvis kā plūme, kur nu vēl uztraukties, vai solārija saimnieki ir laikus nomainījuši lampas, vai cepiens nav bijis par ilgu un vai beigās nebūs jābrauc pie daktera. Pūpols labāk uzrīko sev trekno zivju dienu un pagozējas pēcpusdienas saulītē, jo viņš grib būt smuks un apaļš.

  1. Ziniet ko? Martā mums nav trešās vietas! Un tas nav nekāds pirmā aprīļa joks!

Šomēnes svinīgi paziņojam, ka ir tikai pirmā un otrā vieta, tātad, ir vieni vienīgi uzvarētāji! Īsāk sakot, nu kārtīgi skaitījām un pārskaitījām tos rezultātus un nonācām pie secinājuma, ka divu skolu rezultāti sanākuši vienādi! Un ziniet kuru?

Rīgas Juglas vidusskola: 26 punkti

Mārupes vidusskola: 26 punkti

Madonas pilsētas vidusskola: 18.75 punkti

Jugla un Mārupe! Kārtīgi pūpolains Lieldienu sveiciens ar pirmo vietu!! Un Madona! Tik pat pūpolains sveiciens ar godam iegūto otro vietu! Jūs esat lieliski pastrādājuši un kas ir pats labākais, katru mēnesi rezultāti ir arvien labāki un interesantāki! Paldies jums visiem!

  1. Te Lieldienu brīvdienu recepte: aizejam uz mežu, salasām agrākos pavasara zaļumiņus, ziediņus, pūpoliņus, aiznesam to visu mājās, ņemam olas un sīpolu mizas (kas sakrātas pa visu ziemu) krāsainus diedziņus un lupatiņas, to visu saliekam kopā, sasienam un liekam katlā vārīties, pēc laba laika ņemam ārā un skatāmies, kas par skaistumu tur sanācis.

Te var izpētīt marta rezultātus:

Rīgas Juglas vidusskola – darba gaita Dr. Lanas Kasparanes lekcijas laikā

Rīgas Juglas vidusskola – anketa, kuru aizpildījuši skolas biedri

Madonas pilsētas vidusskola – komandas “Mēs no Madonas” prezentācija “ Saules ietekme uz cilvēka organismu”

Mārupes vidusskola – attēli ar jauniešu informatīvajiem bukletiem

Mārupes vidusskola – prezentācija „Saules ietekme uz cilvēka veselību”