Marts – sauļošanās

Ir aizvadīts sestais, kas ir pirmspēdējais “O fonds” projekta “Apaļš kā pūpols!” tematiskais mēnesis. Vasarai tuvojoties, aktuāla kļūst tēma – sauļošanās. Par to arī šomēnes projekta “Apaļš kā pūpols!” dalībnieki veica analīzi. Viņu iesūtītās atbildes izskatīja un vērtēja “O fonds” žūrija un pieaicinātais eksperts Dr. Elga Sidhoma – Sertificēts ārsts dermatologs, venerologs un Rīgas Stradiņa universitātes Anatomijas un antropoloģijas institūta Morfoloģijas katedras docente, Morfoloģijas laboratorijas vadītāja.

Daudziem skolēniem šogad būs jāizlemj, ko darīt pēc skolas beigšanas. Kāds bija jūsu ceļš līdz dermatologa profesijai? Vai izvēles lēmumu pieņēmāt viegli?

Mācoties skolā, visi mācību priekšmeti padevās salīdzinoši viegli un līdz 11. klasei pat nebija skaidrība, ko tieši studēt. Izvēlējos par labu medicīnai pateicoties vecākiem, kuri iedrošināja izvēlēties izglītību, kas prasa daudz ieguldījumu, neapšaubāmi nav viegls ceļš, bet noteikti vienmēr noderēs un sniegs gandarījumu. Sekojoši 12. klasē apmeklēju sagatavošanas kursus ķīmijas un bioloģijas centralizētajiem eksāmeniem un tālāk jau veiksmīgi iestājos Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātē. Par dermatoloģiju interese radās jau 3. kursā, kad veicu pētījumu par melanomu Patoloģiskās anatomijas studentu zinātniskā pulciņa ietvaros, pēc tam vadīju Dermatoveneroloģijas studentu zinātnisko pulciņu, pēc medicīnas studijām sekoja dermatologa, venerologa specialitātes rezidentūras studijas.

Kāda ir jūsu darba ikdiena? Kas ir biežākie jūsu pacienti?

Mana darba ikdiena pamatā ir saistīta ar docētāja darbu Rīgas Stradiņa universitātē, kur šobrīd pasniedzu histoloģiju un embrioloģiju topošajiem ārstiem. Vienlaikus arī strādāju kā ārsts dermatologs,venerologs Derma Clinic Riga klīnikā un Pulss 5 poliklīnikā. Mani pacienti ir ambulatorie pacienti ar visdažādākajām ādas, arī matu un nagu slimībām. Bieži sastopamas hroniskas iekaisīgas ādas slimības, kā, piemēram, zvīņēde, arī vīrusslimības un ādas un nagu sēnīšu infekcijas. Tāpat arī iedzīvotāji arvien biežāk nāk pārbaudīt dažādus pigmentētus un nepigmentētus ādas veidojumus.
Uz kādām izmaiņām ādā jūs ieteiktu nekavējoties reaģēt un iet pie ārsta?

Es noteikti ieteiktu griezties pie ārsta jebkuru neskaidrību vai jaunu veidojumu, vai izsitumu gadījumā. Īpaši, protams, būtu jāuztraucas par veidojumiem uz ādas, kas strauji mainās (gan iepriekš esoši, gan no jauna parādījušies), kas ir asimetriski, neregulārām malām, ar krāsu vai toņu dažādību viena veidojuma ietvaros, ir lieli, tāpat arī rada subjektīvās sūdzības, īpaši jāuzmanās, ja asiņo. Tāpat arī iekaisīgās ādas slimības, sēnīšu infekcijas, kārpas un citas saslimšanas – noteikti ieteiktu saņemt speciālista konsultāciju.

Gaisā jūtams pavasaris un jau drīz varēsim sākt baudīt saules starus. Vai aprīļa/maija “saule” atšķiras no vasaras vidus un beigu “saules”?

Jau pavasarī, kad tikai parādās pirmās siltās un saulainās dienas, UV starojums ir pietiekams, lai iegūtu saules apdegumus, īpaši ārā uzturoties ilgtsoši. Gaisa temperatūra vai datums kalendārā var būt ļoti maldinoši attiecībā uz iespēju apdegt pēc uzturēšanās saulē. Tāpēc noteikti par saules aizsarglīdzekļu lietošanu jāatceras jau pavasarī, baudot šo pirmo aprīļa/maija “sauli”.

Kāds būtu pareizais sauļošanās režīms Latvijas apstākļos?

Pirmkārt, noteikti būtu jālieto saules aizsarglīdzekļi. Otrkārt, jāatceras, ka saules stari visspēcīgākie ir dienas vidū no plkst. 11 līdz plkst. 16, tāpēc tieši šajā laikā īpaši nebūtu vēlams uzturēties saulē. Treškārt, arī mākoņainās dienās līdz pat 80% UV starojuma spēj nokļūt līdz zemes virsmai.

dzu izstāstiet par aizsargkrēmiem. Valda uzskats, ka arī tie var būt kaitīgi. Kā tad ir? Un kā pareizi izvēlēties aizsargkrēmu?

Pilnīgi noteikti saules aizsargkrēmu lietošana ir nepieciešama un UV starojuma izraisītais kaitējums ādai un veselībai ir tas, no kā ir jābaidās. Ir iespējams izvēlēties saules aizsargkrēmus ar dabīgajiem filtriem jeb minerālfiltriem. Tāpat dermatokosmētikas firmu klāstā ir pieejami saules aizsargkrēmi (vai pieniņi, spreji, losjoni) dažādu tipu ādai. Un noteikti svarīgi būtu pievērst uzmanību, lai izvēlētais aizsarglīdzeklis nodrošina aizsardzību gan pret UVB, gan arī pret UVA starojumu.

Vai aizsargkrēms būtu jāizvēlas tiem cilvēkiem, kas bieži pārvietojas ar kājām?

Saules aizsarglīdzekļi būtu jāizvēlas jebkuram cilvēkam, kurš atrodas ārpus telpām – noteikti arī tiem, kas bieži pārvietojas ar kājām. UVA starojums var izkļūt cauri arī stiklam, tāpēc ne vienmēr ir nepieciešams iziet ārā, lai saņemt UV starojumu.

Ko jūs ieteiktu cilvēkiem, lai tie maksimāli izvairītos no saslimšanas ar melanomu? Saulesbrilles?

Lai pēc iespējas vairāk sevi spētu pasargāt no saslimšanas ar melanomu, ieteiktu lietot saules aizsarglīdzekļus, kā arī pēc iespējas uzturēties ēnā, valkāt nosedzošu apģērbu un cepuri ar platām malām, nēsāt saulesbrilles ar aizsargfiltriem. Un noteikti svarīgi ir pārbaudīt ādas veidojumus!

Marta mēnesī projekta “Apaļš kā pūpols!” dalībnieces –  Zemgales vidusskola, Tukuma Raiņa ģimnāzija un Tukuma 2. vidusskola, veica anketēšanu par tēmu “Sauļošanās”, lai noskaidrotu, cik zinoša un informēta ir sabiedrība dažādos, ar sauļošanos saistītos, jautājumos.

Marta mēneša uzvarētājs un viennozīmīgs pirmās vietas ieguvējs ir ZEMGALES VIDUSSKOLA!

Apsveicam ar uzvaru un sūtām “Tukuma piens” kārumus.

Projekta dalībnieku darbi par tēmu “Sauļošanās” ir apskatāmi te, zemāk.

Zemgales vidusskola

Tukuma Raiņa ģimnāzija

sauļošanās paradumi

Tukuma 2. vidusskola

saulosanas

Sauļošanās