“O fonds” piedalās publiskā diskusijā, lai veicinātu PET/CT izmeklējuma onkoloģiskajiem pacientiem iekļaušanu valsts kompensējamo izmeklējumu sarakstā

Veids kādā onkoloģiskie pacienti tiek ārstēti un aprūpēti var kalpot par indikatoru valsts attīstībai kopumā. Vispirms tie ir ekonomiskie rādītāji – cik daudz mēs varam atļauties, cik profesionāli un valstiski atbildīgi norit kopējā budžeta plānošanas darbi, vai spējam raudzīties piecus, desmit gadus uz priekšu, vai mums vispār ir ilgtermiņa plāns pirms mēs uzsākam darbu. Bet tikpat svarīgi ir morāli ētiskie aspekti un tie demonstrē, cik mūsu sabiedrība ir nobriedusi un attīstījusies, kas ir mūsu prioritāšu sarakstā – būves un e-pasākumi vai cilvēks, kas bieži vien iziet elles mokas cīņā par savu dzīvību un nereti zaudē.

Ja mūsu valstī ir tehnoloģijas, kas reāli var glābt dzīvības, kas ir vitāli svarīgas pacienta tālākās terapijas noteikšanā, tad nav saprotams, kādēļ tās netiek apmaksātas no valsts budžeta.

Diskusijas laikā gan ar skaitļiem, gan individuālu cilvēku pieredzes stāstiem tika pierādīts, ka PET/CT izmeklējums ne tikai nodrošina labākas ārstniecības iespējas, bet ir arī ekonomiski izdevīgs. Tāpat šis izmeklējums aizstāj virkni citu mazāk efektīvu vai vispār neefektīvu izmeklējumu kopumu. Līdz ar to vēzis tiek ārstēts neefektīvi un valsts nauda (mūsu kopējā) tiek šķiesta neefektīvi!

Diskusijas dalībnieki centās pierādīt veselības ministrijas pārstāvim, ka 2 x 2=4, bet, šķiet, ka ministrijā ir saplīsis kalkulators.

 

Audzēja terapijas laikā veicot pozitronu emisijas tomogrāfiju, 68% gadījumu limfomas pacientiem bija iespēja precizēt un mainīt ķīmijterapijas devu. Lielākajai daļai pacientu ķīmijterapijas kursu varēja mainīt, samazinot ķīmijterapijas devas. Diviem pacientiem bija jāpāriet uz lielu devu intensīvāku ķīmijterapiju, jo iepriekšējās terapijas efekts nebija pietiekošs.

Dins Šmits, REPHARM ģenerāldirektors: “Esmu gandarīts, ka mums kopā ar partneriem ir izdevies īstenot projektu un palīdzēt jau tik daudziem cilvēkiem, kuriem bez šīs programmas atbalsta nebūtu finansiālu iespēju veikt šo izmeklējumu. 68% limfomas pacientu tika mainīts ārstēšanas kurss, tas ir ļoti augsts rādītājs un apliecina, ka šāds izmeklējums ir vitāli nepieciešams. Katru gadu Latvijā mirst ap 100 limfomas pacientu, laicīga un precīza diagnostika un atbilstoša ārstēšana dod pamatotas cerības to mazināt. Esmu pārliecināts, ka, pateicoties modernai un efektīvai diagnostikai un ārstēšanai, mums ir iespēja visiem kopā šo statistiku mazināt.”

Limfomas pacientu atbalsta programma “Dzīvo tālāk!” darbojas no 2017. gada septembra. Programmā bezmaksas pozitronu emisijas tomogrāfija jeb PET/CT izmeklējumi veikti jau 120 limfomas pacientiem, tostarp bērniem. No analizētajiem izmeklējumiem, turpmākā pacientu ārstēšanas taktika mainīta 68% limfomas pacientu. Tas apliecina, cik izmeklējums ir vitāli svarīgs, taču, neskatoties uz daudzajām PET/CT izmeklējuma priekšrocībām un ekonomisko efektivitāti, netiek apmaksāts no valsts budžeta. PET/CT metode ir iekļauta starptautiskās ārstēšanas vadlīnijās un, ja neskaita privātās iniciatīvas programmas „Dzīvo tālāk!” iespējas, tad Latvijā šos izmeklējumus pacienti var veikt par savu naudu.

Izmeklējums palīdzējis precizēt arī audzēju stadiju, kas noteikta ar kompjūtertomogrāfijas metodi, bet pēc PET/CT izmeklējuma mainījās. Sešiem pacientiem no otrās stadijas tā pieauga līdz ceturtajai. Ar PET/CT atrasta arī specifiska kaulu smadzeņu infiltrācija, ko ar citiem izmeklējumiem ir grūti pierādīt.

Sīkākā informācijas analīzē par pirmajiem pieciem programmas darbības mēnešiem, ārsti norāda, ka 21 pacientam pirmo reizi dzīvē noteikta limfomas diagnoze, 25 slimniekiem veikta kontrole terapijas laikā, lai novērtētu terapijas efektivitāti un lemtu par tālāko ārstēšanu, 29 pacientiem PET veikta, lai pēc pabeigtas terapijas apstiprinātu slimības remisiju un astoņiem slimniekiem bija aizdomas par limfomas recidīvu. Aptuveni pusei izmeklēto pacientu bija Hodžkina limfoma. Tieši Hodžkina limfomas pacientu vairāk bija to slimnieku grupā, kuriem atbilstoši vadlīnijās rekomendētajam PET/CT veikts terapijas vidū, lai lemtu par tālāko ārstēšanu, un no šiem pacientiem 68 % gadījumu terapija tika mainīta.

Profesore Sandra Lejniece, Latvijas Hematologu asociācijas prezidente: „PET izmeklējums limfomu gadījumos ļauj samazinātu kaulu smadzeņu biopsiju un histoloģisko izmeklējumu veikšanu, ļauj ātrāk un medicīniski pamatotāk izlemt par tādu dārgu terapijas metožu kā augstu devu ķīmijterapija un cilmes šūnu transplantācija pielietošanu. Pacientiem tas īpaši svarīgi – jo metabola remisija un izārstēšanās tiek panākta ātrāk un ar mazāku terapiju – jo nākotnē viņiem ir mazāks sekundāro audzēju un sirds patoloģiju skaits, kas savukārt valstij atkal prasīs jaunus medicīniskās aprūpes līdzekļus. Liela daļa no šīs pacientu grupas ir darba spējīgā vecumā, pēc izārstēšanās viņi ir ekonomiski aktīvi, savukārt gados jaunie var izaudzināt bērnus un rūpēties par saviem vecākiem, kas valstiski ir svarīgi.

Bezmaksas PET/CT diagnostikai limfomas pacientus nozīmē pēc Latvijas Hematologu asociācijas, kā arī Latvijas Pediatru onkohematologu asociācijas konsīlija slēdziena. Lielākā daļa pacientu ir Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikas pacienti Latvijas Onkoloģijas centrā, kā arī ir pacienti no P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas, Liepājas, Daugavpils slimnīcas un Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas. Veselības uzņēmumu grupas „Repharm” ziedojums programmai „Dzīvo tālāk!” ir 350 000 eiro. Programmu īsteno pacientu atbalsta fondu “O fonds”, balstoties uz hematologu konsīlija lēmumu un atzinumu par pacientu nosūtīšanu PET/CT diagnostikai, izvērtējot katra pacienta datus un nozīmēto terapiju. Bezmaksas izmeklējumus ir iespējams veikt RSU Nukleārās medicīnas centrā un LJMC Diagnostiskās radioloģijas nodaļā.

Papildu informācija: Līga Ribkinska, AS REPHARM Komunikācijas direktore. Mob. t.: +371 22302996; e-pasts: liga.ribkinska@repharm.lv