Oktobris – smēķēšana

“O fonds” projekta  “Apaļš kā pūpols!” otrs tematiskais mēnesis ir noslēdzies. Oktobrī runājām par smēķēšanas saistību ar onkoloģiskām saslimšanām. Projektā iesniegtos darbus vērtēja mūsu eksperts – Dr. Mārtiņš Purenkovs – Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas internists un pneimonoloģijas rezidents.

Jūs esiet gados jauns cilvēks. Kas noteica jūsu izvēli kļūt par ārstu?

Jau vidusskolas 11. klasē zināju, ka centīšos iestāties Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātē, taču iemesli vairāk bija racionāli nevis emocionāli. Vienmēr uzskatīju ārstus par ļoti gudriem cilvēkiem. Biju pārliecināts, ka apgūstot šādu profesiju nekad bez darba nepalikšu. Mācījos Rīgas 2. vidusskolā (tagad 2. ģimnāzijā ) dabas zinību klasē, kas deva iespēju izvēlēties jebkuru studiju virzienu.  Medicīna bija populārākā klases biedru starpā – 7 no 26 klasesbiedriem izvēlējās studēt medicīnu vai zobārstniecību un 6 no mums arī tās beiguši. Liela loma arī bija bioloģijas skolotājas Gunāram Cekulam Strodam, kurš priekšmetu pasniedza ļoti interesanti un principā arī viņa dēļ pēc pamatskolas nokļuvu šajā klasē. Šobrīd to noteikti nenožēloju, lai arī priekšstata par medicīnu kā tādu, man sākotnēji vispār nebija – katrā ziņā tas ļoti mainās studiju un rezidentūras gaitā.

Kāda ir jūsu darba ikdiena un kurā virzienā saskatiet savu izaugsmi?

Šobrīd esmu 2. gada rezidents pneimonoloģijā un jau beidzis 3 gadu rezidentūru internā medicīnā – apguvis internista specialitāti. Šobrīd mana ikdiena saistīta pārsvarā ar P.Stradiņa KUS Plaušu slimību un torakālās ķirurģijas centru. Šeit strādāju kā dežūrārsts un arī izeju lielāko daļu no saviem rezidentūras cikliem – kopumā jau esmu šeit 4. gadu. Savu nākotni noteikti ceru saistīt ar šo centru, mums ir jauns kolektīvs un ļoti progresīvas vadītājas – dr.Žentiņa un dr.Kravale, kuras uzskatu arī par savām nozīmīgākajām skolotājām medicīnā. Ceru, ka centrs attīstīsies un būs aizvien vairāk dažādu lietu ar kurām varēsim palīdzēt pacientiem. Padziļināti interesējos par jautājumiem saistībā ar miega medicīnu – tādu slimību kā obstruktīvu miega apnoju un plaušu neinvazīvo ventilāciju. Paralēli darbam nodaļā un ar ambulatorajiem pacientiem arī pasniedzu nodarbības RSU studentiem pneimonoloģijā.

Kā jūs vērtējiet Latvijas sabiedrības veselību saistībā ar smēķēšanu. Kādi tam ir galvenie iemesli?

Domāju, ka Latvijā smēķēšanas kaitīgumu cilvēki līdz galam neizprot. Tomēr, lai arī ir dažādas akcijas un pasākumi par to, cilvēki nesaprot, ka bieži vien viņu slimību lielākais izraisītājfaktors (iemesls) ir smēķēšana. Nesen ārstēju pacientu, kuram atkārtoti vajadzēja skaidrot, ka plaušu vēzis ir vistiešāk saistīts ar viņa ilgstošo smēķēšanas pagātni. Tāpēc šādas akcijas, it sevišķi, kas mērķētas uz jauniem cilvēkiem ir būtiskas. Nezinu nekādus statistikas datus, bet manuprāt katrs 2. vai pat katri 2 no 3 pacientiem ikdienā, ko ārstēju, ir smēķētāji vai bijušie smēķētāji un viņu slimības ir vai nu saistītas vai tieši tabakas dūmu izraisītas. Labi, ka smēķēšana tiek ierobežota un nākotnē tā būtu jāizskauž vispār no cilvēku ikdienas, un uzskatu, ka vajadzētu arī pacelt cigarešu cenas Latvijā.

Kā jūs vērtējiet jauniešu attieksmi pret savu veselību?

Smēķēšana ir atkarība, jo cigaretes satur nikotīnu – vielu, kas ietekmē galvas smadzenes un rada vēlmi atkārtoti smēķēt. Taču ir cita laba atkarība, kas ļoti pozitīvi ietekmē cilvēka veselību – sports. Šodien ļoti populāri ir dažādi tautas sporta pasākumu, fitnesa klubi, svaru zāles utt. Arī jaunieši tās apmeklē aizvien vairāk un  biežāk, domāju, ka tas ir viens no iemesliem, kāpēc varbūt arī jauniešu veselība varētu būt labāka nekā šodienas 50, 60, 70 gadus veco cilvēku, kuri uzauguši laikā, kad tas īpaši netika uzsvērts. Bet realitāti redzēsim pēc 20 – 50 gadiem un tad varēsim arī patiesi atbildēt uz šo jautājumu. Ko sēsi to pļausi.
Šajā sakarībā gribu informēt, ka par smēķētāju uzskata jebkuru cilvēku, kurš dzīves laikā izsmēķējis vismaz 100 cigaretes, bet par bijušo smēķētāju cilvēku, kurš vismaz 6 mēnešus nav izpīpējis nevienu cigareti.

Projektā esam jūs lūguši izvērtēt skolēnu darbus par tēmu “Smēķēšanas kaitīgums”. Vēl nesen runājām tikai par parastajām cigaretēm, bet šodien daudzi smēķētāji izvēlas citus smēķēšanas veidus, piemēram, elektroniskās cigaretes. Pastāv viedoklis, ka tās ir mazāk kaitīgas. Kāds ir jūsu uzskats šajā ziņā?

Jā tā patiešām kļūst par globālu problēmu. To, ka jebkādi smēķēšanai alternatīvi produkti (e-cigaretes, veipi u.c.) ir mazāk kaitīgas vai, ka ar to palīdzību var atmest smēķēšanu ir ražotāju mārketinga triki. Viņi pat sponsorē zinātniskus pētījumus, lai to pierādītu. Eiropā un Amerikā ir izveidoti dažādas rekomendācijas un dokumenti, kas saka gluži, ko citu. Tās cilvēkiem nebūtu jālieto un kopumā ir vispār aizliedzamas pārdot. Iemesls ir tas, ka tās satur daudzas vielas par kuru ietekmi uz organismu un it sevišķi plaušām mēs nezinām. Zināms ir, ka tā noteikti ir. ASV slimību kontroles centrs 11. oktobrī publicējas datus, ka 2019. gadā tiešais iemesls 26 cilvēku nāvēm bija dažādu smēķēšanai līdzīgu ierīču lietošana (e – cigaretes u.c.) un vairāk kā 1200 slimo ar tās izraisītām slimībām. Tie ir atsevišķi gadījumi, bet kāda būs statistika pēc 30/40 gadiem mēs nezinām.

Vidusskolnieki nereti runā par smēķēšanas atmešanu. Kā jūs domājiet, kas varētu likt viņiem tiešām izdarīt šādu izvēli?

Pirmkārt ir jābūt vēlmei to izdarīt. Ticiet, ka tas ir tā vērts. Tā ir atkarība un, ja ar to pats nevar tikt galā, noteikti ir jāgriežas pie ārsta vai cita medicīnas speciālista, kas ar to var palīdzēt. Kā teicu iepriekš – ko sēsi, to pļausi. Atcerēties 40 gadu vecumā, kāds es biju muļķis 18 gadu vecumā, kad sāku smēķēt, būs par vēlu. Lielākoties slimības, kuras izraisa smēķēšana izpaužas pēc vairākiem desmitiem gadu. Noteikti jūsu radinieku lokā ir kāds vecāks cilvēks, kurš ilgstoši ir smēķējis. Painteresējaties vai viņam ir kāda slimības un tad atrodiet informāciju, kāda tad ir smēķēšanas loma šīs slimības attīstībā. Protams, ka ne visas slimības ir tādas, taču ļoti liela daļa. Ir arī pieejamas zāles, ar kuru palīdzību var atmest smēķēšanu – tās domātas atkarīgākiem cilvēkiem. Laba alternatīva ir sports, kas attur no pašas smēķēšanas un tieciet ir arī labs tusiņš – iesaku aizbraukt uz kādu Stirnubuka posmu – redzēsiet.

Oktobra mēnesī projekta “Apaļš kā pūpols!” dalībnieces – Ādažu vidusskola, Ādažu Brīvā Valdorfa skola un Saulkrastu vidusskola pētīja un apkopoja informāciju par smēķēšanas ietekmi uz veselību un, balstoties uz iegūtajām zināšanām, izveidoja flashmobu jeb zibakciju. Paldies visiem dalībniekiem par iesūtītajiem darbiem!

Šomēnes ekspertiem bija ļoti grūti izlemt, kurš būs šī mēneša uzvarētājs. Viņu domas dalījās, taču apkopojot rezultātus, esam noteikuši uzvarētāju. Līdz ar to, esam priecīgi paziņot oktobra mēneša uzvarētāju, un tas iiirrr… Ādažu vidusskola!!!

Apsveicam Ādažu vidusskolu ar uzvaru šomēnes! Gaidat dāvanas, kuras sarūpējusi biedrība “Ādažu uzņēmēji”.

Te, zemāk ir pievienoti projekta dalībnieku darbi par Oktobra mēneša tēmu “Smēķēšana”.

Ādažu Brīvās Valdorfa skolas Oktobra zibakcija

Saulkrastu vidusskolas Oktobra zibakcija

Ādažu vidusskolas Oktobra zibakcija