OKTOBRIS – SMĒĶĒŠANA

Skolu projekta „Apaļš kā pūpols!” ietvaros oktobrī runājām par smēķēšanu un tās saistību ar onkoloģiju. Par šo tēmu konsultējāmies ar RSU docētāju pulmonologu un mūsu ekspertu Dr. Mārtiņu Purenkovu.

Latvijas sabiedrībā smēķēšanas kaitīgums joprojām ir aktuāla tēma, diemžēl šī problēma joprojām plaši pastāv arī jauniešu vidū. Dr. Mārtiņš Purenkovs uzskata, ka Latvijā cilvēki smēķēšanas kaitīgumu īsti neizprot, neskatoties uz lielo skaitu dažādu pasākumu un akciju cilvēku izglītošanā. Smēķēšana ir arī viens no lielākajiem plaušu vēža izraisītājiem, tāpēc ir svarīgi par to runāt jau skolu līmenī.

Sabiedrībā pēdējos gados parādījusies vēl viena tendence – arvien vairāk cilvēku pāriet uz elektroniskajām cigaretēm. Jautāts, vai šīs cigaretes ir mazāk kaitīgas, Dr. Purenkovs atbild: „Tas, ka jebkādi smēķēšanai alternatīvi produkti (e-cigaretes, veipi u.c.) ir mazāk kaitīgas vai, ka ar to palīdzību var atmest smēķēšanu ir ražotāju mārketinga triki. Viņi pat sponsorē zinātniskus pētījumus, lai to pierādītu (..)Tās cilvēkiem nebūtu jālieto un kopumā ir vispār aizliedzamas pārdot. Iemesls ir tas, ka tās satur daudzas vielas, par kuru ietekmi uz organismu un it sevišķi plaušām mēs nezinām.” Jau tagad parādās arvien jauni nāves gadījumi, ko izraisījusi tieši šo ierīču smēķēšana. Pagaidām tie vēl ir atsevišķi gadījumi, taču mēs nezinām, kāda būs statistika pēc 30-40 gadiem.

Taču Dr. Purenkovs uzsver, ka šobrīd jauniešu vidū attīstās arī cita – pozitīva – atkarība. Šodien ļoti populāri ir dažādi tautas sporta pasākumi, fitnesa klubi, svaru zāles utt. Arī jaunieši tās apmeklē aizvien vairāk un  biežāk, domāju, ka tas ir viens no iemesliem, kāpēc varbūt arī jauniešu veselība varētu būt labāka nekā šodienas 50, 60, 70 gadus veco cilvēku, kuri uzauguši laikā, kad tas īpaši netika uzsvērts. Bet realitāti redzēsim pēc 20 – 50 gadiem un tad varēsim arī patiesi atbildēt uz šo jautājumu.” Par smēķētāju viņš uzskata jebkuru cilvēku, kas savas dzīves laikā izsmēķējusi 100 cigaretes. Savukārt bijušais smēķētājs ir cilvēks, kurš pēdējo 6 mēnešu laikā nav izsmēķējis nevienu cigareti.

Nav noslēpums, ka daudzi jaunieši mēģina atmest smēķēšanu, taču ne visiem tas izdodas. Dr. Purenkovs šādus jauniešus aicina atcerēties, ka tas ir ieguldījums nākotnē, jo lielākoties slimības, kas izraisa smēķēšanu, parādās tikai pēc vairākiem desmitiem gadu. Laba alternatīva ir sports, jo tas palīdz atturēties no smēķēšanas. Tomēr, ja jūtat, ka pašiem ar atkarību galā tikt neizdodas, Dr. Purenkovs aicina vērsties pie medicīnas speciālistiem, kas var pa

līdzēt ar šo problēmu cīnīties.

Projekta „Apaļš kā pūpols!” dalībniecēm – Špoģu, Vaboles un Zemgales vidusskolām Daugavpils novadā – oktobrī bija uzdevums ar smēķēšanas kaitīgo ietekmi izveidot zibakciju (flash mob). Pūpolprojektā ieguvēji ir visi, taču šomēnes garšīgas balvas no mūsu atbalstītāja A/S „Latvijas Maiznieks” ceļos pie Vaboles vidusskolas! Paldies visiem dalībniekiem par ieguldīto enerģiju un darbu!

Ar skolēnu paveikto varat iepazīties zemāk: