Oktobris – smēķēšana

 

“O fonds” projekta  “Apaļš kā pūpols!” otrs tematiskais mēnesis ir noslēdzies. Oktobrī runājām par smēķēšanas saistību ar onkoloģiskām saslimšanām. Projektā iesniegtos darbus vērtēja mūsu eksperte – Dr. Ineta Grīsle, RAKUS Tuberkulozes un plaušu slimību centra diferenciāldiagnostikas nodaļas vadītāja, Tuberkulozes un plaušu ārstu asociācijas valdes locekle.

Sakiet, lūdzu, kāds bija jūsu ceļš līdz pneimonologam? Kāda ir jūsu darba ikdiena?

Mans ceļš medicīnā aizsākās pēdējā vidusskolas klasē, kad nokļuvu Traumatoloģijas slimnīcā kā pacients. Vērojot māsu un ārstu darbu, nāca atklāsme, ka gribu studēt medicīnu. Darbs likās ļoti interesants, jo deva ne tikai iespēju palīdzēt cilvēkiem, bet arī saņemt pretī pacientu mīlestību. Medicīnas studijas bija grūtas un izvēlēties plaušu slimības atkal palīdzēja gadījums. Pati nokļuvu slimnīcā, kurā tagad jau vairāk kā 20 gadus strādāju par ārsti. Darbs dod gandarījumu un savu izvēli nekad neesmu nožēlojusi.

Dažus gadus atpakaļ biju aizbraukusi uz Austrāliju un pirmo nedēļu man radās iespaids, ka vienīgais uz ielām redzamais pīpētājs ir mans dzīves biedrs. Pārējie cilvēki izskatījās ļoti veselīgi un sportiski. Sakiet, kādēļ pie mums vēl aizvien šis netikums ir tik izplatīts tostarp jauniešu vidū?

Smēķēšana ir atkarība un tāpēc pret to jācīnās. Citu valstu pieredze rāda, ka svarīga ir cilvēku izglītošana no bērnības, kā arī smēķēšanas ierobežošana sabiedriskās vietās. Dodot iespējas cilvēkiem sportot un uzskatāmi demonstrējot ieguvumus plaušu veselībā, tādās valstīs kā Austrālija, Norvēģija ir izdevies ievērojami samazināt smēķētāju skaitu, īpaši jaunu cilvēku vidū.

Viens no bieži minētiem iemesliem smēķēšanas uzsākšanai ir stress. Vai smēķēšana palīdz nomierināties?

Jā- smēķēšana, īpaši nikotīns rada labsajūtu un palīdz nomierināties, tomēr izraisa atkarību, t.i., rada vēlēšanos smēķēt vēl un vēl. Reizē tiek ieelpoti vairāk kā 7000 kaitīgas vielas. Tās tieši bojā elpceļus un tālāk nonāk asinsritē.

Pagājušā gada “Pūpola” projektā skolās veicām aptauju un izrādījās, ka 12. klasēs vairs nedomā par pīpēšanas uzsākšanu, bet par to, kā atmest. Vai tā ir laba, vai slikta ziņa?

Es domāju , ka tā ir laba ziņa. Būsim reālisti. Saskaņā ar aptauju datiem apmēram 2/3 skolēnu ir mēģinājuši smēķēt  un daudzi pēc tam to dara regulāri. Vēlme pārtraukt smēķēšanu ir apsveicama.

Vai 12. klasē ir vieglāk atmest smēķēšanu un kā to var izdarīt jau rūdīts smēķētājs?

Jo ātrāk to saprot, jo atmest ir vieglāk. Atkarība veidojas pakāpeniski un nemanot. Skolnieki biežāk smēķē, jo vēlas socializēties ar vienaudžiem. Saprotot iemeslus un atrodot citus veidus draudzībai, smēķēšanu var atmest.

Smēķēšana nodara kaitējumu izskatam un labsajūtai, bet kāda ir saistība starp smēķēšanu un vēzi?

Cigarešu dūmi un degšanas produkti satur kancerogēnas vielas. Tās izmaina elpceļu šūnu struktūru un rada bojātas- vēža šūnas. Smēķētājiem plaušu vēzis attīstās 20-25 X biežāk nekā nesmēķētājiem.

Oktobra mēnesī projekta “Apaļš kā pūpols!” dalībnieces – Tukuma Raiņa vidusskola, Tukuma 2. vidusskola un Zemgales vidusskola pētīja un apkopoja informāciju par smēķēšanas ietekmi uz veselību un, balstoties uz iegūtajām zināšanām, izveidoja izstādi savā skolā. Kancerogēnas vielas, slikts izskats un pašsajūta, risks saslimt ar vēzi, ievērojami plānāks maciņš – vai ir vērts!!

Izstādes darbi plašākai publikai būs pieejami Tukuma novada domes telpās, sākot ar 28. novembri, kad notiks “O fonds” organizētā diskusija iedzīvotājiem – “Vai vēzi var izārstēt?”.

Oktobra mēneša uzvarētājs – ar pārliecinošu balsu pārsvaru jau otro mēnesi pēc kārtas – Zemgales vidusskola. Tukumnieki saņemās!! Vēl nekas nav zaudēts.

Apsveicam Zemgales vidusskolu un sūtām atkal “Tukuma piens” kārumus.

Te, zemāk ir pievienoti projekta dalībnieku darbi par Oktobra mēneša tēmu “Smēķēšana”.

Zemgales vidusskola –

This slideshow requires JavaScript.

Tukuma 2. vidusskola –

This slideshow requires JavaScript.

Tukuma Raiņa ģimnāzija –

This slideshow requires JavaScript.