Mērķis

“O fonda” darbības mērķis ir sniegt atbalstu Latvijas iedzīvotājiem, kurus ir skārusi onkoloģiskā saslimšana.

Latvijā, līdzīgi kā citur Eiropā, sabiedrībai novecojot, pieaug saslimstība ar ļaundabīgiem audzējiem. Katru gadu aptuveni 11 000 mūsu valsts iedzīvotāju izdzird diagnozi – vēzis. Ko darīt, kā ārstēties, vai es izdzīvošu? Tie ir jautājumi, ko sev uzdod ikviens, kas ir uzzinājis par saslimšanu. Diemžēl vidēji 40% gadījumos vēzis tiek atklāts pēdējās – 3. un 4. stadijās, un tas ārstniecības gaitu padara daudz grūtāku, reizēm pat neiespējamu.

Kādēļ slimība netiek atklāta savlaicīgi? Iemesli ir vairāki, tomēr bieži vien iemesls ir lielas Latvijas iedzīvotāju daļas zemā maksātspēja, valsts nepietiekamais finansiālais atbalsts onkoloģijai un medicīnai kopumā, un cilvēku nepietiekošās zināšanas par šīs slimības diagnostiku un ārstēšanu.

Pateicoties jaunu un modernu tehnoloģiju attīstībai, Latvijā ir iespējams agrīni un precīzi diagnosticēt ļaundabīgos audzējus un līdz ar to arī pielietot atbilstošu ārstēšanas metodiku. Paralēli jau zināmajiem ultrasonogrāfijas un datortomogrāfijas izmeklējumiem, ir pieejamas arī augsto tehnoloģiju nukleārās diagnostikas iekārtas, kas spēj noteikt ne tikai precīzu audzēja lokalizāciju, bet arī tā raksturu, agresivitātes pakāpi un izplatību ķermenī, veicot tikai vienu izmeklējumu vesela izmeklējumu kompleksa vietā un tas 30% gadījumu ir izšķirīgi precīzas ārstniecības metodes izvēlē.

Mūsu kaimiņvalstīs – Igaunijā un Lietuvā, šie izmeklējumi ir iekļauti valsts apmaksājamo izmeklējumu programmā (viena izmeklējuma cena ir ap 1200 eiro), bet Latvijā pagaidām tikai norit sarunas par to. Līdzīgi, ārstēšanās ar moderniem un efektīviem medikamentiem bieži vien notiek nevis par valsts līdzekļiem, bet ar sabiedrības atbalstu.

Lai sekmīgi ārstētu vēzi, liela nozīme ir agrīnai diagnostikai, progresīvām ārstēšanas metodēm un jaunākās paaudzes zālēm. Diemžēl Latvijas ekonomiskā situācija ir tāda, ka tikai maza daļa no visiem vēža pacientiem ir maksātspējīgi un var atļauties mūsdienīgas metodes, tādēļ “O fonds” ir izvirzījis sev mērķi palīdzēt Latvijas iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem veikt nepieciešamos izmeklējumus vēža diagnostikā un uzsākt savlaicīgu ārstēšanos.

Par mērķa ziedojumiem. Tā kā “O fonds” no 2005. – 2017. gada sākumam (kopā 12 gadus) aktīvi darbojās atbalstot kopienu iniciatīvu projektus, it īpaši Latvijas reģionos, tad “O fonds” turpinās realizēt mērķa ziedojumus divās kopienu iniciatīvu programmās – “Plaukstošu kopienu attīstībai” un “Atbalsts senioriem”, kas atbalsta nvo aktivitātes sporta, izglītības, veselības, kultūras un sabiedrības integrācijas jomā.

“O fonds” prezentācija

 

Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas
valsts budžeta līdzekļiem.
Publikācija ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu
atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild
“O fonds”.