Pirmais vēža profilakses skolu projekts „Apaļš kā pūpols!” noslēdzies

                                    

Kurš ir īstais brīdis, kad informēt jauniešus par vēzi? Vai to darīt 12. klasē, kad daļa skolēnu jau domā par smēķēšanas atmešanu, vai 7. klasē, kad prāto par uzsākšanu. Vai meiteņu dzīšanās pēc saules iedeguma ir drauds viņu veselībai? Vai drauds ir jauniešu ballītēs, kad kamīnos tiek dedzinātas PET pudeles, neprasmīgi tiek lietots degšķidrums, ēdiens izvēlēts un pagatavots neveselīgi. Vai drauds ir veikt studiju izvēles, balstoties uz nepareiziem orientieriem, nevis ieklausoties savās vēlmēs, un kāds tam ilgtermiņā sakars ar onkoloģiju? Vai nav par agru skolu jauniešu apziņā ieviest jēdzienu “vēzis”, kad pieaugušo sabiedrība, izvairīgi runā par “krabi”, “zīli”, “kaut ko sliktu” un „vārdā neminamo”? Vai vēloties nepārtraukti būt pozitīviem, esam aizmirsuši par zināšanu spēku? Cik mēs kā sabiedrība esam gatavi iepazīt potenciālo ienaidnieku, lai nākotnē būtu stiprāki un spētu to uzvarēt?

Mūsdienās onkoloģiskās saslimšanas piemeklē cilvēkus dažādās vecuma grupās. Zinātniekiem pagaidām nav visas atbildes par iemesliem, kādēļ notiek saslimšana, tomēr daudz ko nosaka paša cilvēka izvēle. Tieši tādēļ “O fonds” ir izvirzījis sev mērķi pēc iespējas agrāk ar jauniešiem runāt par tēmām, kas var ietekmēt viņu veselību un ļautu izvairīties no iespējamām onkoloģiskām slimībām nākotnē. Projekts “Apaļš kā pūpols!” ir noslēdzies un tas bija par zināšanām, par gatavību, par dzīvesprieku un par dzīvi.

Projekts ilga astoņus mēnešus un tajā sacentās vecāko klašu skolēni no trim skolām – Madonas pilsētas vidusskolas, Juglas vidusskolas un Mārupes vidusskolas. Projekta gaitās viņus vadīja skolu bioloģijas skolotāji un vērtēja profesionāla ekspertu komanda. Katru mēnesi jauniešiem tika dots uzdevums iepazīties ar noteiktu tēmu un ar dažādiem radošiem risinājumiem prezentēt apgūto, kā arī veidot publicitāti saviem darba rezultātiem. Kopā iedziļinājāmies šādās tēmās:

Projekta vērtība slēpās ne tikai tā tematikā un struktūrā, bet arī garajos mēnešos, kas, pretēji īstermiņa kampaņām, ļāva jauniešiem padziļināti pievērsties izvirzītajām tēmām. Ikmēneša darbi bija skolēnu veiktās aptaujas, pašu filmētie video stāsti, gudras un asprātīgas prezentācijas, ar skolotāju palīdzību piesaistīti lektori, veselīgā uztura darbnīcas, diskusijas, pašu darināta dabīgā kosmētika un daudz kas cits, kas ļāva skolēniem praktiskāk un personīgāk paraudzīties uz veselības jautājumiem.

Kopumā informācija par projekta aktivitātēm sasniedza 900 jauniešus skolās, kā arī plašāku sabiedrības loku caur medijiem un sociālajiem tīkliem. Sīkāk par jauniešu ieguvumiem un pārdomām par projektu lasiet ŠEIT. Jā, un projektā uzvarēja Madonas pilsētas vidusskolas komanda “Mēs no Madonas”!!!

Tā kā projekta laikā risinājām nopietnas tēmas, noslēguma pasākumu bijām pelnījuši brīvā atmosfērā, kāpelējot pa kokiem “Milžu takā” un iedziļinoties Nacionālā Botāniskā dārza augu daudzveidībā. Galerija no noslēguma pasākuma 9. maijā:

Noslēdzot projektu, ekspertu komanda jauniešiem veltīja vārdus, kurus vērts apdomāt katram no mums:

Guna Bīlande – uztura speciāliste, dabiskās veselības centra „ReCure” vadītāja: „Mēs esam tas ko mēs ēdam un tāpēc negribētos būt lētam, ātram, neveselīgam vai mākslīgi sintezētam. Ar katru kumosu, ko apēdam, veselību varam veicināt, vai gluži pretēji – graut. Tas ir kā ilgtermiņa investīcija nākotnē, ar kuru varam izvēlēties būt veseliem vai slimiem. Veselīgs uzturs ir dzīvesveids nevis kampaņveidīgas akcijas, tāpēc ļoti ceru, ka šī projekta ietvaros ikvienam dalībniekam izdevās aizdomāties par tik ikdienišķas un dabiskas vajadzības kā uzturs būtisko lomu veselības veicināšanā un uzturēšanā.”;

Viesturs Šiliņš – pulmonologs, doktors: „Smēķēt, tas nav prestiži, tā ir neveiksminieku nodarbe!”;

 

 

Jana Simanovska – vides inženierzinātņu doktore, ķīmiķe, eksperte vides aizsardzības un izglītības projektos, biedrības „Ekodizaina kompetences centrs” vadītāja: „Ja mēs gribam dzīvot veselīgi un dabai draudzīgi, mums ir nepieciešamas zināšanas. Ceru, ka projekts jums radīja interesi arī par pašu ķīmiju kā zinātni: arī tad, ja nākotni ar to nesaistiet, pamatzināšanas ķīmijā noder ikvienam. Un turpiniet pētīt, ko lietojat sadzīvē un kas ir jūsu kosmētikas maciņā vai vannas istabā uz plauktiņa.”;

 

 

Signe Subatniece – pētniece, „Latvijas Pārmantotā vēža biedrība” valdes locekle, RSU studiju programmas „Sabiedrības veselība” vadītāja: „Sapņojiet lielus sapņus, uzstādiet augstus mērķus! Un ja sākumā šķiet, ka izvēle nav bijusi pareiza, uztveriet to kā jaunu pieredzi. Neapstājaties pie sasniegtā, pilnveidojiet sevi ne tikai ar akadēmiskām zināšanām, bet arī ar praktiskām prasmēm! Lai viss iecerētais izdodas!”;

 

Elga Sidhoma – ārste dermatoloģe, RSU Anatomijas un antropoloģijas institūta, Morfoloģijas katedras docente: „Novēlu izbaudīt gan jau pienākušo pavasari, gan straujiem soļiem tuvojošos vasaru un, protams, sauli, vienlaikus gan neaizmirstot par veselībai drošu uzturēšanos saulē un saules aizsarglīdzekļiem. Tāpat arī prieks par skolēnu zināšanām par D vitamīna nozīmi un tā avotiem – lai veselīga un garšīga ēdienkarte! Lai izdodas!”;

 

Vilnis Sosārs – Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Onkoloģijas centra Paliatīvās aprūpes nodaļas vadītājs: „Medicīna ir saistīta ar ikviena cilvēka veselību. Ja mums nekas nekait, tad, iespējams, mūsu draugi un tuvākie cilvēki pēkšņi uzzina onkoloģisku diagnozi. Onkoloģiskas tēmas nekad līdz šim netika skolās pārrunātas, pētītas un izzinātas. Tas vēlāk daudziem dzīvē radīja bailes, mītus un aizspriedumus pret ļaundabīgām saslimšanām. Sliktākais notiek tad, ja nezini, kur vērsties un kā pareizi darīt. Novēloti tas var maksāt cilvēka dzīvību. Pirmie nopietnie dzīves soļi sākas ģimenē un skolā. Vēlot arī turpmāk dzīves ceļā virzīties pa īstu zināšanu taku, ar skaidru prātu un redzīgu skatu!”.

 

Projekts bija iespējams, pateicoties Kanādas Palīdzības un Attīstības fondam Latvijai (LRDF) un Andas Sīpoliņas ziedojumam.

Ikmēneša balvu fondu mums palīdzēja sarūpēt Veselības uzņēmumu grupa „Repharm”, lidsabiedrība „KLM”, farmācijas uzņēmums „Silvanols”, veikals „Cherry Picking”, Aigas Dātavas studija “Podusēta” un koka darinājumu meistars Jānis Brencis.

Noslēguma pasākuma atbalstītāji:      

Balvu sponsori: