Biomarķieru testēšana

Onkoloģija nešaubīgi ir kļuvusi par veselības aprūpes prioritāti gan visā pasaulē, gan Eiropā.

Zinātniskie pierādījumi apliecina, ka pacientam jāizvēlas INDIVIDUĀLI piemērotākā ārstēšana, to sauc arī par personalizēto medicīnu. Personalizētā medicīna mērķtiecīgi nodrošina pacientam labāko ārstēšanu, atbilstoši viņa slimības vēsturei, fizioloģiskajam stāvoklim, audzēja morfoloģiskajam raksturojumam un ģenētiskajām izmaiņām. Personalizētā medicīna onkoloģijā mūsdienās nav iedomājama bez atbilstošas ģenētisko biomarķieru testēšanas.

Pēdējos gados, attīstoties personalizētai medicīnai, vēzis tiek uztverts kā akūta saslimšana, runājot par diagnostiku, ārstēšanas ātrumu, un kā hroniska saslimšana, runājot par pacientu dzīvildzi un dzīves kvalitāti.

BIOMARĶIERU TESTĒŠANA: atrodot retas, noteiktas hromosomu izmaiņas, pacientam var piemeklēt mērķētu ārstēšanu, kas dotu daudz labākus rezultātus, nekā ārstējot ar standarta terapiju, kas paredzēta lielai pacientu grupai.

Mūsdienu laboratoriju iespējas attīstās milzīgā ātrumā. Diemžēl Latvijā netiek veikti testi, kas Rietumu valstīs kļuvušas par ikdienas izmeklējumiem. Runa ir par Next generation sequencing, metodi, kas nosaka retu gēnu izmaiņu pacientiem ar vēzi dažādās lokalizācijās – piemēram, siekalu dziedzera vēzi, mīksto audu sarkomu, gliomu u.c. Latvijā šādu pacientu gadā varētu būt ap 20.

Pašreiz noskaidrots, ka Latvijas pacientu audus analīzēm varētu nosūtīt uz vienu no lielākajām laboratorijām Eiropā – Biopticka. Tā atrodas Pilzenē, Čehijā. Latvijas laboratorija Genera apsolījusi veikt audu savākšanu no pacienta un nogādāšanu līdz šai laboratorijai. Loģistikas un analīzes izmaksas vienam pacientam ir ap 700 EUR. Šo testu cenas pakāpeniski samazinās, jo pieaugot testu skaitam, samazinās viena testa izmaksas. Vēl nesen līdzīgi testi maksāja vairākus tūkstošus EUR.

Ja analīzē apstiprinās konkrētā gēnu izmaiņa (NTRK gēnu saplūšana), pacienti varētu saņemt terapiju, kas precīzi iedarbojas uz šo izmaiņu un ātrā tempā samazina vēža izmērus, atgriež pacientam darba spējas un pagarina dzīvildzi. Medikaments apstiprināts Eiropā un ASV, to veiksmīgi izmanto šīs retās patoloģijas terapijai jau daudzās valstīs, kur valsts arī to apmaksā. Mūsu valstī vēl apmaksas jautājums nav atrisināts, bet iespējams, ka pacienti varētu tikt iekļauti īpašās programmās.

Ja ir veikta gēnu testēšana un apstiprinātas izmaiņas, tad ārstējošais ārsts var lemt par tālākas individualizētas terapijas iespējām šim konkrētam pacientam, piemēram, iekļaušanu pētījumā, speciālās programmās, ja valsts apmaksā, izvēlēties medikamentu, kas kompensēts.