Septembris – veselīgs uzturs

Uzsākot “Apaļš kā pūpols!” trešo sezonu, projekta jauniešus aicinājām iet piknikā. Vecāko klašu skolēni no Ādažu vidusskolas, Saulkrastu vidusskolas un Ādažu Brīvās Valdorfa skolas izveidoja divas grupas, kas attiecībā uz iešanu piknikā tika aicināti demonstrēt pretēju pārliecību. “Eko šmeko” un “Viss vienalga” rādīja, ko māk. Kā viņiem tas izdevās, skatiet pievienotajos video.
Ādažu vidusskola:
“Man viss vienalga”
“Eko-šmeko”

Saulkrastu vidusskola:
“Man viss vienalga”

“Eko-šmeko”

Ādažu Brīvā Valdorfa skola:
“Man viss vienalga”

Un kurai grupai tu piederi? Vai tavs līdzpaņemtais ēdiens vienmēr ir gana labs un vērtīgs tavam organismam? Un vai vienmēr parūpējies arī par piknika vietas sakopšanu un atkritumu utilizāciju? Varbūt vēl par kādu nieku vari uzlabot savus paradumus un turpmāk kopā ar draugiem un ģimeni pavadī laiku dabā vēl veselīgāk un foršāk.Diemžēl Ādažu Brīvā Valdorfa skola septembrī vēl atradās vasaras noskaņās un lai arī izpildīja uzdevumu un piknikoja gan veselīgi, gan neveselīgi, tomēr vērtēšanai varēja nodot tikai vienu darbu, līdz ar to šoreiz no sacensības izkrita.

Neskatoties uz to, veselīgā piknika mēneša, nu, jau triskārtējā projekta eksperte Guna Bīlande – uztura zinātāja, svaigas ēšanas recepšu guru, ReCure vadītāja -, sniedza savus komentārus par iesniegtajiem darbiem:

Ādažu vidusskola:
Nezinu, cik sanāca izrunāt ar skolēniem, kas ir veselīgs pikniks, bet dūmos cepts + desiņas ir dubults kancerogenitātes risks. Vairāk info var aplūkot šajā saitē: https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/diet/cooked-meats-fact-sheet
Bet uzteicams ir, ka tika dzerts ūdens, kuru ikdienā bieži vien piemirstam padzerties, un tik sašķiroti atkritumi. Ja gribētos pavisam zaļi, tad ideāli būtu ja tiktu dzerts no savām personīgajām līdzi ņemamajām pudelēm (protams, BPA free u.tml.) un apēsts kāds auglis nevis desa.
Protams otrs “Viss vienalga” video ir absolūts – ogles, degšķidrums, kola, plastmasa ugunskurā un desas. Super! Šis bija labs sliktā piknika piemērs!
Ļoti uzteicama ir informācijas izplatīšana skolas Facebook lapā!

Saulkrastu vidusskola:
Malači! Dārzeņu zupa piknikā un augļi desertā ir feina izvēle! Veselīgā piknika kategorijā šis noteikti bija labākais video! Ieguldīts liels izpētes un sagatavošanās darbs, lai sagatavotu informāciju par graudaugiem, dārzeņiem, augļiem un ūdeni.
Bija pāris gramatikas kļūdas video tekstos un noteikti ieteiktu kopā ar skolotāju izrunāt par faktiem, kas tika iztirzāti iesniegtajos video.
“Viss vienalga” video parādīja, ka skolēniem nemaz nav tik vienalga un tiek domāts par to, kas ir un kas nav labs. Paldies!
Nebija informācijas par publicitāti un vai video ir pieejami arī publiskai apskatei, bet ļoti ceru, ka šie video tiks izplatīti arī plašāk, lai arī citi skolēni var iepazīties ar paveikto.

Ādažu Brīvā Valdorfa skola:
Žēl, ka skolēni nepaguva samontēt arī otru video, jo bez tā nav iespējams pilnvērtīgi novērtēt skolēnu izpratni par tēmu, bet jāatzīst, ka izpildījums “Viss vienalga” piknikam ir patiešām asprātīgs! Maksimālie bonusa punkti par degvielu no bākas, nočieptu auto un piesārņotu dabu!
Ja būtu jāvērtē tikai sliktie pikniki, mans darbs būtu pavisam grūts, jo no visām skolām patiešām bija labi “Viss vienalga” pikniku darbiņi, bet Valdorfa skola būtu līderis šajā gadījumā.
Lūdzu nākamajā tēmā sagatavojiet savlaicīgi savus darbiņus, lai variet līdzvērtīgi konkurēt ar pārējām skolām.

Lai gan pikniks mums visbiežāk automātiski asociējās ar ugunskuru vai vismaz grilu, bet tā nav! Ja paskatamies vārda nozīmi, var redzēt, ka pikniks (picnic /ˈpɪknɪk/) nozīmē atpūtas izbraukumu ārpus pilsētas ar maltīti.
(ENG) Picnic – an occasion when a packed meal is eaten outdoors, especially during an outing to the countryside.
Vārds cēlies no Franču valodas un sākotnēji tas bija 17. gadsimta franču vārds pique-nique. Un tā nozīme bija stipri līdzīga mūsdienu nozīmei: saviesīgs pasākums (vai salidojums), kurā katrs klātesošais atnes ēdienu, ar kuru dalīties.
Tātad pamatdoma ir ēst ārā, dabā, labā kompānijā un dalīties ar līdzpaņemtu ēdienu.
Kā redzams nekur nav minēts, ka šādai brīvā laika pavadīšanai jābūt pie ugunskura 😉

Te ir saite, kur BBC piedāvā savas veselīgā piknika idejas: https://www.bbcgoodfood.com/recipes/collection/healthy-picnic Jāatzīst vairākas ir tiešām apetīti rosinošas!

Aicinām arī iepazīties ar Gunu plašāk – intervija no 2. sezonas

Pēc eksperta un “O fonds” pārstāvju vērtējuma septembra mēneša uzvarētājs ir… projekta “Apaļš kā pūpols!” Saulkrastu vidusskolas komanda!!!

Apsveicam ar pirmo uzvaru šajā projektā un sūtām jums balvas, ko ir sarūpējusi Ādažu uzņēmēju biedrība (laikam kaut kas garšīgs).

Nākamajā mēnesī netradicionālā veidā risināsim ļoti nopietnu problēmu sabiedrībā – smēķēšanu. Un kas tad būs?? Zibakcijas… Uhūūū. Gaidām.