Skolu projekta “Apaļš kā pūpols!” 3. sezonas noslēgums

 

Skolu projekta “Apaļš kā Pūpols!” trešā sezona ir veiksmīgi noslēgusies. Kādas ikdienas izvēles veikt, lai katrs no mums justos labi, būtu spirgts un vesels un ilgtermiņā spētu izvairīties no nopietnām saslimšanām, tai skaitā, onkoloģiskām – par to vesela mācību gada garumā mācījās vecāko klašu skolēni no trim skolām – Saulkrastu vidusskolas, Ādažu vidusskolas un Ādažu Brīvās Valdorfa skolas.

Apgūstamo tēmu loks bija plašs:

uzturs

smēķēšana

12 PVO rekomendācijas, lai samazinātu risku saslimt ar vēzi

ķīmija sadzīvē

miegs

un noslēguma mēneša tēma sauļošanās. Projekta dalībnieču darbi ir apskatāmi te, zemāk.

Ādažu Brīvā Valdorfa skola

Saulkrastu vidusskola

Viņu iesūtītās atbildes izskatīja un vērtēja “O fonds” žūrija un pieaicinātais eksperts Dr. Elga Sidhoma – Sertificēts ārsts dermatologs, venerologs un Rīgas Stradiņa universitātes Dermatoloģijas un veneroloģijas katedras vadītāja pienākumu izpildītāja un docente:

Rūpīgi iepazinos ar visu trīs skolu komandu sagatavotajiem materiāliem. Patiess prieks redzēt visu paveikto un ieguldīto darbu. Ļoti interaktīvā veidā sagatavota prezentācija Ādažu vidusskolai – ne tikai detalizēti prezentējot apkopotos anketēšanas datus, kas iekļauj plašu cilvēku loku gan skolas, gan visu Ādažu ietvaros, gan arī intervējot atsevišķus vecākus. Tāpat arī ļoti patīkami pārsteidza sagatavotās anketas jautājumi – ļoti detalizēti par dažādo ultravioletā starojuma plašo ietekmi uz ādu un veselību kopumā, tāpat arī par aizsardzības pasākumiem. Arī Saulkrastu vidusskolas komanda ir veikusi apjomīgu darbu un viņu sagatavotajā materiālā ļoti patika tieši uzsvars uz dažādajiem ādas ļaundabīgo audzēju veidiem un cilvēku izglītošanu par tiem. Tāpat labi pastrādājusi arī Ādažu Brīvā Valdorfa skola.
Kopumā tiešām prieks par to, ka arvien plašāks cilvēku loks katru gadu ir izglītots par ultravioletā starojuma ietekmi uz ādu, pareizu atrašanos saulē, ādas ļaundabīgu audzēju veidiem un attīstības riska faktoriem, solārija apmeklēšanas nelabvēlīgo ietekmi uz veselību. Lai visu trīs skolu komandām veiksmīgs projekta noslēgums un veiksmīgs mācību gada nobeigums, kā arī burvīga un vienlaikus droša šī gada saulainā daļa! Liels paldies visiem par ieguldīto darbu un laiku!

Ekspertes Elgas Sidhomas “Apaļš kā pūpols!” 2. sezonas intervija par tēmu “Sauļošanās” ir lasāma šeit!

Arī sagatavoto darbu formāts bija dažāds un ļāva jauniešiem radoši darboties – tika filmēti video, izstrādātas zibakcijas, izveidotas izstādes, rakstītas tematiskas dienasgrāmatas, veiktas aptaujas, izgudrotas spēles un gatavotas prezentācijas. Projekta gaitā arī noorganizējām divus seminārus iedzīvotājiem – “Vai vēzi var izārstēt?”

Ko tas viss deva skolēniem, skolotājiem un vietējai sabiedrībai? Te dažas projekta dalībnieku atziņas:
“Visvērtīgākais šķita janvāra uzdevums. Bija interesanti meklēt kaitīgās vielas dažādos krēmos un šampūnos. Tos lietojam, lai it kā uzlabotu sejas ādu, matus padarītu mirdzošākus, bet patiesībā mēs neapzinoties bojājam savu veselību. Tagad daudz rūpīgāk izvēlos higiēnas preces, kuras lietoju ikdienā.”

“Manuprāt, visvērtīgākā tēma bija ”12 veidi kā samazināt vēzi”. Es patiešām ieguvu ļoti daudz jaunu informāciju gan taisot pašus zīmējumus, gan klausoties lekciju par vēzi. Šī tēma man ļoti lika aizdomāties par savu un ģimenes locekļu uzturu, kā arī savam tētim iedevu izlasīt bukletiņus un mudināju viņu pārbaudīties.”

“Augsti vērtēju projekta organizāciju, jo tas ne tikai izglītoja mani, bet apkārtējos cilvēkus. Man pašai, ļoti interesē medicīna, tādēļ šis projekts ļoti, ļoti patika. Nav īsti nekas, ko vēlētos mainīt, varbūt gribētu iespēju satikties ar ārstiem vai speciālistiem, kas sniegtu vairāk informācijas- par projekta tēmām.”

“Svarīgākā man šķita zibakcija pret smēķēšanu, jo tomēr, mūsu valstī, vēzis, kas izraisīts no smēķēšanas ir, vēl joprojām, viens no visbiežākiem nāves iemsliem, un, manuprāt, par to šobrīd netiek runāts pietiekami.”

“Projekts jau tagad ietekmē manas izvēles saistībā ar veselību. Es pievēršu uzmanību mazgāšanas līdzekļiem, kurus iegādājos, esmu nomainījusi trauku mazgājamo līdzekli, kas ir krietni ekoloģiskāks. Pievēršos aktīvāk fiziskajām aktivitātēm savā ikdienā.”

“Es domāju, ka jā. Projekts man lika domāt vairāk par veselīgāku uzturu, un sportošanu. Un vispār par veselību gan garīgi, gan fiziski. Jo es sapratu cik tas ir svarīgi būt veselīgam kopumā, lai cilvēks būtu laimīgs.”

Vairāk lasiet ŠEIT.

Arī mēs, projekta organizatori, eksperti un atbalstītāji esam gandarīti par trešās sezonas projekta “Apaļš kā pūpols!” sasniegumiem un ceram, ka mūsu jaunieši augs lieli un stipri un izdarīs gudras ikdienas izvēles par labu savai veselībai.

Projekta vadības komanda vēlas pateikt īpašu paldies aktīvākajiem projekta dalībniekiem un viņu foršajiem skolotājiem:

Saulkrastu vidusskola

Skolotāja – Ilona Trezune
Ance Zandere – izveidoja miega spēli , noformēja Eiropas pretvēža kodeksa rīcības plakātu titullapu un un sagatavoja informāciju par fizisko aktivitāšu nozīmi ikdienā, piedalījās nepareizā piknika sižeta veidošanā
Līva Pimenova – uzrakstīja tekstu Elzas dienasgrāmatai un sagatavoja pretvēža kodeksa 10. punktu par zīdīšanas un hormonu ietekmi uz sievietes veselību
Elīza Elizabete Arnika – piedalījās miega spēles izveidē un sagatavoja un sagatavoja pretvēža kodeksa 1. punktu par smēķēšanas kaitīgo ietekmi uz organismu
Anna Alise Ķezbere – veidoja pareizo pikniku un piedalījās pretsmēķēšanas zibakcijā
Rainers Cekarevs – veidoja un salika pareizo pikniku un sagatavoja pretvēža kodeksa 10. punktu pret alkoholisko dzērienu lietošanu
Viktorija Justīne Dedjuško – veidoja pareizo pikniku un piedalījās zibakcijas veidošanā
Santa Kalote – ierunāja tekstu zibakcijā, veidoja sižetu par nepareizo pikniku
Evita Kukjāne – sagatavoja informāciju pretvēža kodeksa 3. punktu , kā saglabāt veselīgu svaru un daudz darbojās plakātu noformēšanā, veidoja nepareizā piknika sižetu
Raivo Ozols – noformēja un salika zibakciju
Kirils Turkovs – teksts un mūzika pretsmēķēšanas zibakcijai
Agnese Feldmane – veidoja sižetu pareizs pikniks
Alise Alupa – veidoja pretvēža kodeksa 2. punktu , nelietot tabakas izstrādājumus , un piedalījās zibakcijā
Valērija Siņicina – veidoja pretvēža kodeksa punktu var vakcinēšanās nepieciešamību
Rūdis Otomārs Gaigals – veidoja pretvēža kodeksu par drošības pasākumiem darba vietā.
Visi jaunieši strādāja pie anketas veidošanas un nodrošināja anketas aizpildīšanu jauniešu vidū, iesaistot arī tuvākās skolas.

Ādažu vidusskola

Skolotāja – Ligita Strautniece
Džeina Guste -Filmējās ‘’Veselīgs pikniks’’, piedalījās zibakcijā ‘’Smēķēšana’’, izstādei veidoja veselīgu un neveselīgu piramīdu, pētīja ķīmisko sastāvu higiēnas precēm, filmējās spēlei ‘’Miegs’’, sastādīja jautājumus anketām ‘’Sauļošanās’’.
Paula Līdaka – Piedalījās zibakcijā ‘’Smēķēšana’’, pētīja ķīmisko sastāvu higiēnas precēm, filmējās spēle ‘’Miegs’’, sastādīja jautājumus anketām ‘’Sauļošanās’’, intervēja savu mammu par sauļošanos.
Lelde Kurzemniece – Pētīja ķīmisko sastāvu higiēnas precēm, filmējās spēle ‘’Miegs’’, sastādīja jautājumus anketām ‘’Sauļošanās’’, intervēja savu tēti par sauļošanos.
Loreta Anna Plotniece – Zīmēja zīmējumus izstādei, pētīja ķīmisko sastāvu higiēnas precēm, apkopoja anketas, intervēja Vilni par sauļošanos.
Kristiāna Freiberga – Zīmēja zīmējumus izstādei, pētīja ķīmisko sastāvu higiēnas precēm, apkopoja anketas.
Oskars Rudzītis – Filmējās – ‘’Veselīgs pikniks’’, piedalījās zibakcijā ‘’Smēķēšana’’, zīmēja zīmējumus izstādei, filmējās spēlei ‘’Miegs’’
Amanda Ignāte – Filmējās ‘’Veselīgs pikniks’’, zīmēja zīmējumus izstādei.

Ādažu Brīvā Valdorfa skola

Skolotājs – Jānis Zvejnieks
Emīls Mozga – piedalīšanās video uzņemšanā, zibakcija
Kārlis Rožkalns – piedalīšanās video uzņemšanā, zibakcija
Violeta Pavlova – piedalīšanās video uzņemšanā
Annija Bistere – piedalīšanās video uzņemšanā
Tīna Karolīna Kalniņa – piedalīšanās video uzņemšanā, dienasgrāmata
Jeļena Dorofejeva – piedalīšanās video uzņemšanā
Kristaps Arno Malahovskis – video uzņemšana
Elīza Roberta Āķīte – plakātu formatēšana, plakātu druka
Danija Areande Bedrīte – piedalīšanās video uzņemšanā, dienasgrāmata
Laine Zvejniece – video uzņemšana, dienasgrāmata, aptaujas noformēšana, zibakcija
Amanda Avetisjana – mākslinieciskais darbs, zīmējumi, skices, spēles noformējums
Aleksandrs Gross – plakātu idejas, plakātu izgatavošana
Geng Jiayu – plakātu idejas, plakātu izgatavošana
Jurijs Masaļskis – video montāža, skaņu ierakstīšana
Alise Ebele – video montāža, skaņu ieraksts
Katrīna Elza Veispāle – plakātu idejas, plakātu izgatavošana
Aurēlija Sofija Kokoreviča – plakātu idejas, plakātu izgatavošana
Arturs Blūms – zibakcija
Patriks Eglītis – video uzņemšana
Daniels Līvmanis – zibakcija

Jā, starp citu, bet kurš tad vinnēja projektā un ieguva galveno balvu??? Marta mēneša un līdz ar to arī visa projekta uzvarētājs ir… Ādažu vidusskola ar jauko Ligitu Strautnieci priekšgalā. Lielisks darbs arī visa projekta garumā. Paldies Jums! Kāpelēšana pa “Milžu takas” piedzīvojumu trasēm godam nopelnīta.
Dāvanas visiem projekta dalībniekiem ir sagādājis arī mūsu ilggadējais draugs un sadarbības partneris “Mēness aptieka” un veselības uzņēmumu grupa “Repharm”.

Vēl dažas pateicības: Kanādas latvietei Andai Sīpoliņai par projekta finansiālo sponsorēšanu, Latvijas Atbalsta fondam Kanādā (LRDF), biedrībai “Ādažu uzņēmēji.” Personīgi par ikmēneša uzvarētāju apbalvošanu, mūsu ekspertiem – uztura zinātājai, svaigas ēšanas recepšu guru, ReCure vadītājai Gunai Bīlandei (uzturs), Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas internistam un pneimonoloģijas rezidentam Mārtiņam Purenkovam (smēķēšana), Latvijas onkoloģijas centra Paliatīvās aprūpes nodaļas vadītājam, “O fonds” padomes loceklim Vilnim Sosāram (vēzis), RSU Onkoloģijas institūta Pārmantotā vēža pētniecības nodaļas pētniecei, Stradiņa KUS Pārmantotā vēža konsultatīvā kabineta veselības veicināšanas koordinatorei Signei Subatniecei (vēzis), Vides inženierzinātņu doktorei, ķīmiķei, ekspertei vides aizsardzības un izglītības projektos, rakstu autorei žurnālam “VidesVēstis” un citiem izdevumiem, biedrības “Ekodizaina kompetences centra” valdes priekšsēdētājai Janai Simanovskai (ķīmija sadzīvē), sertificētai ārstei dermatoloģei, veneroloģei un Rīgas Stradiņa universitātes Dermatoloģijas un veneroloģijas katedras vadītāja pienākumu izpildītājai un docentei Elgai Sidhomai (sauļošanās), “O fonds” padomes loceklei Viktorijai Lismanei (vērtēšana), “O fonds” projektu vadītājai Līvai Annai Druvai (projekta vadība), “Mēness aptiekai” un veselības uzņēmumu grupai “Repharm.”

Tiksimies atkal nākamgad jau citos apstākļos ar citām komandām!

Jūsu “O fonds” 🙂