Vēža profilakses skolu projekts „Apaļš kā pūpols!” II ir noslēdzies

 

Kas notika?

Projekts ilga septiņus mēnešus un tajā sacentās vecāko klašu skolēni no trim skolām – Tukuma Raiņa vidusskolas, Tukuma 2. vidusskolas un Zemgales vidusskolas. Projekta gaitās viņus vadīja lieliskās bioloģijas skolotājas Maija Skuja, Vēsma Kaņepe un Sintija Valucka. Katru mēnesi jauniešiem tika dots uzdevums iepazīties ar noteiktu tēmu un ar dažādiem radošiem risinājumiem prezentēt apgūto, kā arī veidot publicitāti saviem darba rezultātiem. Darbus vērtēja eksperti – nozares profesionāļi – Guna Bīlande, Ineta Grīsle, Vilnis Sosārs, Jana Simanovska, Elga Sidhoma un Signe Subatniece. Kopā iedziļinājāmies šādās tēmās:

Ko par projektu domāja jaunieši? 

“O fonds” ar interesi lasīja ‘jauniešu iesūtītās projekta vērtēšanas anketas.  Jaunieši ļoti pozitīvi vērtēja projekta gaitu.

“Organizācija, manuprāt, bija super! Bija interesanti piedalīties projektā, jo tas bija kas nebijis. Mainīt neko nevēlos.”

“Man šis projekts patika, jo uzzināju daudz ko jaunu par katru no tēmām un vispār par vēža iedarbību. Es nevēlētos neko mainīt. Uzskatu, ka katram būtu jāpiedalās šādā projektā un jāuzzina par vēža šūnām.”

Priecājāmies arī par šādiem komentāriem:

“Iespējams, atmetīšu šmēķēšanu.”

“Veicot projektu pārdomāju savu miega kvalitāti un centīšos to uzlabot, kā arī būšu prātīgāka saulē.”

Vairāk lasiet ŠEIT.

Ko jauniešiem novēlēja projekta eksperti?

Guna Bīlande – uztura zinātāja, svaigas ēšanas recepšu guru, ReCure vadītāja:

“Veselīgs uzturs ir izvēle, ko atkal un atkal no jauna ik dienas varam
izdarīt un paši apbalvot sevi ar lielisku pašsajūtu un labu veselību.
Veselība ir ilgtermiņa investīcija, kuras rezultātus varēs baudīt ilgi
vēlāk, lai gan šobrīd iespējams šķiet, ka ieguldītā “summa” ir niecīga.
Gadu gaitā tā izaugs un būs pamats dzīves kvalitātei.
Lai ik dienas daudz labu veselības “investīciju”!”;

Ineta Grīsle – RAKUS Tuberkulozes un plaušu slimību centra diferenciāldiagnostikas nodaļas vadītāja, Tuberkulozes un plaušu ārstu asociācijas valdes locekle:

“Paradums ieelpot tabakas dūmus ir izplatīts narkomānijas veids, kas kaitīgs ne tikai pašam smēķētājam, bet arī apkārtējiem.
Vēlme pusaudžu gados ar smēķēšanu demonstrēt savu neatkarību no vecākiem un skolotājiem, beidzas ar spēcīgu tabakas atkarību visa mūža garumā.
Tāpēc nesmēķē un palīdzi saviem draugiem atmest !”;

Signe Subatniece – RSU Onkoloģijas institūta Pārmantotā vēža pētniecības nodaļas pētniece, Stradiņa KUS Pārmantotā vēža konsultatīvā kabineta veselības veicināšanas koordinatore:

“Jau otro gadu ar patiesu prieku piedalos projektā ” Apaļš kā pūpols” . Gandarījums par jauniešiem, kuri ar lielu aizrautību iesaistās dažādu ar veselību saistītu problēmu risināšanā un ne tikai risināšanā, bet arī izglītojot savus vienaudžus un, iespējams-arī savus vecākus.

Šogad man bija uzticēts vērtēt jauniešu darbus par miega tēmu. Visas skolas uzdevumu bija izpratušas un darbus veica ļoti labi. Izveidotās spēles teicami varētu integrēt skolu mācību programmās. Domāju, ka dalībniekiem, vienaudžiem, skolotājiem ir nostiprinājies viedoklis par kvalitatīvu miegu kā neatņemamu mūsu dzīves sastāvdaļu. Miegs ir gluži kā īsa brīvdiena mūsu ķermenim – organisms atpūšas, atjauno bojātās šūnas un uzkrāj enerģijas rezerves.

Nedarīsim pāri sev, baudīsim kvalitatīvu miegu, lai katra diena nestu jaunas atklāsmes un būtu prieka, enerģijas pilna!”;

Elga Sidhoma – sertificēts ārsts dermatologs, venerologs un Rīgas Stradiņa universitātes Anatomijas un antropoloģijas institūta Morfoloģijas katedras docente, Morfoloģijas laboratorijas vadītāja:

“Novēlu noteikti veiksmi un izturību mācību pēdējā cēlienā, taču vienlaikus arī atrast ideālo līdzsvaru starp pienākumiem un veselīgu atpūtu, tai skaitā veselīgu un pareizu sauļošanos! Lai burvīgs pavasaris!”;

Kam gribam pateikt “Paldies!”?

Kanādas latvietei Andai Sīpoliņai, kura jau otro gadu pēc kārtas privāti ziedo “O fondam” projekta “Apaļš kā pūpols!” īstenošanai.

Tukuma novada domei un veselības un uzņēmējdarbības veicināšanas speciālistam Artūram Doveikam personīgi par ieinteresētību, atsaucību un sadarbību projekta laikā.

Piena produktu ražotājam “Tukuma Piens” un marketinga nodaļas vadītājam Armandam Artihovičam personīgi par ikmēneša balvu fondu projekta mēneša uzvarētājiem.

Piedzīvojumu parkam “Milžu taka” un Jānim Druvam personīgi par projekta galvenās balvas sagādāšanu.

Veselības uzņēmumu grupai “RePharm”, tās komunikāciju direktorei Līgai Ribkinskai personīgi un aptieku uzņēmumam “Mēness aptiekai” par atbalstu noslēguma pasākuma organizēšanā un spēles “Veselībnieks” demonstrēšanā, kā arī Centrālās laboratorijas vadītājam Uģim Bēram par unikālo iespēju projekta dalībniekiem ieskatīties laboratorijas aizkulisēs un par ārkārtīgi interesanto un aizrautīgo stāstījumu par laboratorijas darbu.

Mūsu lieliskajiem ekspertiem – Gunai Bīlandei, Inetai Grīslei, Vilnim Sosāram, Janai Simanovskai, Elgai Sidhomai un Signei Subatniecei. 

Zemgales vidusskolas komandai ar skolotāju Sintiju Valucku priekšgalā, Tukuma 2. vidusskolas komandai ar Vēsmu Kaņepi priekšgalā un Tukuma Raiņa ģimnāzijas komandai ar Maiju Skuju priekšgalā.

Kas galu galā uzvarēja?

Projektā “Apaļš kā pūpols!”  3. vietu ieguva Tukuma 2. vidusskola, 2. vietu ieguva Tukuma Raiņa ģimnāzija un uzvaras laurus plūca un galveno balvu – ekskursiju uz “Milžu taku” saņēma Zemgales vidusskolas komanda “ZEVID”!!! Juhūūū!!!… un lai jums jauka kāpelēšana pa kokiem!

Galerija no noslēguma pasākuma 30. aprīlī:

This slideshow requires JavaScript.